Dokument umowy

W jakiej formie należy potwierdzić zawarcie umowy poza lokalem przedsiębiorstwa? Czy musi być to forma papierowa?

Dokument umowy

Art. 15 ustawy o prawach konsumenta

1. Przedsiębiorca jest zobowiązany wydać konsumentowi dokument umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub potwierdzenie jej zawarcia, utrwalone na papierze lub, za zgodą konsumenta, na innym trwałym nośniku.

...

Cały przepis dotyczy umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa. Regulacja dotycząca zawierania umowy za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość wskazana jest w art. 21. Jeśli umowa została zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa, a więc na przykład u „domokrążcy” reprezentującego firmę sprzedającą sprzęt elektroniczny, przedsiębiorca jest zobowiązany do przekazania konsumentowi potwierdzenia zawarcia umowy w formie papierowej lub jeśli konsument wyrazi na to zgodę – na innym trwałym nośniku (płyta CD, potwierdzenie mailowe).

Przede wszystkim umowa powinna być więc na piśmie, a wyjątkowo na trwałym nośniku.

Pojęcie trwałego nośnika nie jest dostatecznie określone, ale przyjmuje się, że będzie to nie tylko płyta CD, ale również np. poczta elektroniczna.

Forma papierowa wymaga więcej zachodu od usługodawcy, ale w pewnych przepadkach np. dla ludzi starszych może okazać się, że forma papierowa będzie jednak jedyną możliwą i racjonalna do zastosowania.

Konsument w momencie wyrażania zgody na przekazanie mu informacji w innej formie niż papierowa powinien być poinformowany na jakim nośniku je otrzyma. Wysłanie klientowi takich informacji za pośrednictwem innej formy niż papierowa wymaga uzyskania od klienta wyraźniej zgody.

Oznacza to, że zgoda taka nie może być dorozumiana i klient musi mieć prawo wyboru formy: papierowej lub innej (musi być wskazane konkretnie jakiej).

Dotychczas przedsiębiorca musiał poinformować konsumenta jedynie o prawie odstąpienia od umowy. Nowa regulacja nakłada na przedsiębiorcę, oprócz poinformowania o prawie odstąpienia od umowy, obowiązek informowania o innych kwestiach (opisanych wyżej- patrz art.12) zarówno na etapie przed umową, jak również po zwarciu umowy, dostarczyć klientowi jej treść. Wyraźnie więc wzrosły obowiązki przedsiębiorcy na korzyść klienta.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!