W jakich sytuacjach pracodawca może nie dopuścić pracownika do pracy?

Istnieją pewne sytuacje, w których pracodawca może nie dopuścić pracownika do wykonywania obowiązków służbowych i zażądać od niego opuszczenia stanowiska pracy. Większość z nich stanowi nawet podstawę do rozwiązania umowy z winy pracownika. Decyzja pracodawcy o odsunięciu pracownika od pracy powinna być odpowiednio uzasadniona i spisana w postaci protokołu. 

W jakich sytuacjach pracodawca może nie dopuścić pracownika do pracy?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 28 grudnia 2023

Brak ważnych badań lekarskich

Pracodawca ma obowiązek zlecić i opłacić badania lekarskie pracownikowi, a pracownik nie może odmówić poddania badaniom. Jeżeli zatrudniony nie dopełni tego zobowiązania, a termin ważności jego badań minął, wówczas pracodawca ma pełne prawo nie dopuścić go do stanowiska pracy. Niepoddanie się badaniom lekarskim przez pracownika stanowi podstawę do rozwiązania umowy o pracę z jego winy. 

Utrata uprawnień

Na niektórych stanowiskach pracy wymaga się od pracownika odpowiednich uprawnień do wykonywania danego zawodu (np. praca na wysokości, prawo jazdy kat. C). W sytuacji, gdy zatrudniony z jakiegoś powodu utraci uprawnienia, pracodawca ma prawo zażądać od niego opuszczenia stanowiska i przenieść pracownika do innego działu. Jeżeli utrata uprawnień była skutkiem rażącego niedbalstwa pracownika (np. utrata prawa jazdy z powodu jazdy pod wpływem alkoholu), pracodawca może też rozwiązać z nim umowę o pracę. 

Brak ważnej umowy

Pracownik nie może być dopuszczony do pracy bez uprzedniego zawarcia umowy. Naturalne jest to, że jeżeli termin obowiązywania umowy minął, pracownik nie może w dalszym ciągu wykonywać swoich obowiązków. 

Nietrzeźwość

W sytuacji, gdy pracodawca stwierdzi, że zatrudniony znajduje się pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających, ma prawo, a nawet obowiązek, nie dopuścić go do wykonywania obowiązków służbowych. Przypadek ten jest przykładem rażącego zaniedbania ze strony podwładnego i stanowi podstawę do rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym bez okresu wypowiedzenia.  

Zły stan zdrowia

Gdy pracodawca podejrzewa, że jego podwładny jest chory i może zarażać swoich współpracowników, może odsunąć go od stanowiska pracy i wysłać do lekarza. Pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie swoich pracowników poprzez zagwarantowanie higienicznych warunków pracy.

Praca bez umowy. Czy się opłaca?Praca bez umowy. Czy się opłaca?Małgorzata Łaziuk

Pracownik z objawami choroby — z kaszlem, katarem i gorączką stwarza zagrożenie dla innych osób, zwłaszcza tych, którzy cierpią na schorzenia osłabiające ich kondycję i odporność. Przełożony ma prawo również odesłać do domu pracownika z nogą w gipsie, który pomimo zwolnienia lekarskiego stawia się w pracy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!