Wydanie rzeczy w stanie niezupełnym
Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega wydanie rzeczy w stanie niezupełnym jako niezgodność towaru z umową, która stanowi wadę fizyczną rzeczy.

Wada fizyczną jest również stan, w którym wydana rzecz jest zdekompletowana, wydana bez części składowych lub przynależności.
Przypadek ten obejmuje również sytuacje, gdy rzecz została wydana bez dokumentów niezbędnych do korzystania z rzeczy, np bez karty pojazdu, bez certyfikatów, dokumentów potwierdzających legalność np. oprogramowania.
W przypadkach oczywistych braków sprawa reklamacji nie powinna sprawiać problemów. Inaczej sytuacja może wyglądać jeżeli chcemy reklamować braki w towarze po dłuższym okresie użytkowania.
Przykładowo kupujemy odkurzacz, który powinien mieć 5 różnych ssawek, a po 2 miesiącach orientujemy się, że jednej brakuje. W tej sytuacji ciężko będzie wykazać, że od samego początku towar miał braki.
Mimo, że sprzedawca ma wykazać w pierwszym roku, że towar nie miał wady i to po jego stronie jest obowiązek dowodowy, reklamacja może być odrzucona.
Zobacz także: Domniemanie istnienia wady
Sprzedawcy często opierają swoją argumentację zwykłą statystyką tj. ilością reklamacji tego typu jak brak elementu w skali określonego czasu lub danej partii towaru.
Podstawa prawna:
Art. 5561 kodeksu cywilnego
§ 1. Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:
4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz
szybkie linki do udostępnień.