Wydanie rzeczy w stanie niezupełnym

Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega wydanie rzeczy w stanie niezupełnym jako niezgodność towaru z umową, która stanowi wadę fizyczną rzeczy.

Sprzedawca obuwia

Wada fizyczną jest również stan, w którym wydana rzecz jest zdekompletowana, wydana bez części składowych lub przynależności.

Przypadek ten obejmuje również sytuacje, gdy rzecz została wydana bez dokumentów niezbędnych do korzystania z rzeczy, np bez karty pojazdu, bez certyfikatów, dokumentów potwierdzających legalność np. oprogramowania.

W przypadkach oczywistych braków sprawa reklamacji nie powinna sprawiać problemów. Inaczej sytuacja może wyglądać jeżeli chcemy reklamować braki w towarze po dłuższym okresie użytkowania.

Przykładowo kupujemy odkurzacz, który powinien mieć 5 różnych ssawek, a po 2 miesiącach orientujemy się, że jednej brakuje. W tej sytuacji ciężko będzie wykazać, że od samego początku towar miał braki.

Mimo, że sprzedawca ma wykazać w pierwszym roku, że towar nie miał wady i to po jego stronie jest obowiązek dowodowy, reklamacja może być odrzucona.

Zobacz także: Domniemanie istnienia wady

Sprzedawcy często opierają swoją argumentację zwykłą statystyką tj. ilością reklamacji tego typu jak brak elementu w skali określonego czasu lub danej partii towaru.

Podstawa prawna:

Art. 5561 kodeksu cywilnego

§ 1. Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:

4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!