Nieprzydatność do umówionego celu

Dowiedz się, jakie skutki ma nie zgłoszenie przez sprzedawcę zastrzeżeń do zamierzonego przez konsumenta sposobu korzystania z rzeczy.

Zakupy w supermarkecie

Wada fizyczną może być również niezgodność polegająca na tym, że rzecz nie będzie nadawała się od celu, jaki przyświecał kupującemu w momencie zakupu tej rzeczy, a sprzedawca nie zgłaszając zastrzeżenia do tego celu, niejako go potwierdził. W takim przypadku kupujący ma prawo przypuszczać, że rzecz nadaje się do określonego przez niego użytku.

Warto zaznaczyć, że chodzi nie o cel, jaki wyznaczyły obie strony, lecz o cel, jaki miał kupujący.

Przykładowo, gdy kupujący informuje, że chce daną rzecz użyć w konkretnym celu np. pomalować farbą skórę, a sprzedawca w ogóle nie odnosi się do podanego przez kupującego celu zakupu, niejako milcząco przyznając w ten sposób, że rzecz nadaje się do wskazanego użytku, a tymczasem farba absolutnie nie może być stosowana na skore, gdyż wywołuje silne reakcje alergiczne.

Innym przykładem będzie zakup zegarka, z którym chcemy nurkować. Mówiąc o tym sprzedawcy, że w takich okolicznościach będziemy używać ten towar, a on nie poinformuje nas o tym, że zegarek nie jest wodoodporny, wówczas jest to podstawa złożenia reklamacji. Jeżeli zegarek ulegnie uszkodzeniu sprzedawca nie może odrzucić wówczas reklamacji, argumentując swoją decyzję tym, że używaliśmy zegarek niezgodnie z przeznaczeniem.

Ważne w tym wszystkim jest również to, że sprzedawca powinien mieć wiedzę o tym jaki towar sprzedaje. Argumentacja, że nie sposób znać właściwości każdego towaru nie zwalnia sprzedawcy z odpowiedzialności.

Podstawa prawna

Art. 5561 kodeksu cywilnego

§ 1. Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:

3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!