Brak zapewnionych właściwości

Na czym polega wada fizyczna, gdy towar nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawił próbkę lub wzór tego towaru.

Sklep z kosmetykami

Zapewnienie o właściwościach rzeczy sprzedanej w rozumieniu tego artykułu może mieć różną treść. Może być to poinformowanie kupującego o pewnych stałych cechach rzeczy, o zapewnieniu o charakterze ogólnym.

Pod ten przepis podlegają zapewnienia sprzedawcy zarówno w formie opisu towaru, haseł reklamowych lub zwykłem prezentacji towaru, podczas której, zapewnia on, że towar ma określone cechy.

Przykłady, jakie mogą zobrazować ten rodzaj wady fizycznej to sytuacja, gdy samochód ma inny numer silnika niż zapewniano albo wykonano rzecz z innego materiału niż zapewniano. Takie okoliczności, o istnieniu których zapewnia sprzedawca są często decydującymi kryteriami zakupu.

Innym przykładem może być skład np. ubrań, gdzie sprzedawca zapewnia, że jest 100% bawełny, co w rezultacie okazuje się nieprawdą.

Podobnie będzie w sytuacji, gdy sprzedawca prezentuje nam próbkę towaru, która odbiega od oferowanego towaru — wprowadza tym samym klienta w błąd i jest to podstawa do złożenia reklamacji.

Problematyczne może być jednak, jeśli sprzedawca zapewnia o tym, że towar jest modny albo że ma charakter ekskluzywny- są to bowiem kryteria niedookreślone i każdorazowo musi być to interpretowane indywidualnie.

W tego typu sytuacjach należy zwrócić uwagę, czy takie zapewnienia nie wprowadzają w błąd. Jeżeli tak by było można uznać takie działania za niezgodne z prawem i naruszające zbiorowe interesy konsumentów.

Przykładowo informacje reklamowe, że u nas jest najlepszy lub najtańszy towar są często podważane przez UOKiK, a przedsiębiorcy płacą kary za takie działania.

Podstawa prawna

Art. 556 kodeksu cywilnego

§ 1. Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:

2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!