Niezgodność rzeczy z umową

Czym jest wada fizyczna rzeczy? Dowiedz się, jakie są przykłady niezgodności towaru z umową.

Umowa konsumencka

Wada fizyczną rzeczy jest jej niezgodność z umową, czyli z tym, jak strony uregulowały swoje zobowiązania. Przede wszystkim chodzi tu o zapewnienia sprzedawcy.

Przykładem wady fizycznej jest sytuacja, gdy rzecz nie ma właściwości, które powinna mieć, biorąc pod uwagę cel zakupu tej rzeczy, który może wynikać z oznaczenia go w umowie albo z przeznaczenia tej rzeczy.

Jako przykład można wymienić tu zakup płytek mrozoodpornych, które jednak nie nadają się do stosowania na zewnątrz i pękają od mrozu.

Oznaczenie pewnych cech i funkcji jakie ma spełniać towar nie jest konieczne aby stwierdzić wadę. Sam fakt braku możliwości używania danego towaru w celu jakim zwykle się go używa. Przykładowo żelazko nie prasuje, radio nie odtwarza muzyki. Sprzedawca nie musi zapewniać nas o tych cecha ponieważ wynikają one z charaktery przedmiotu i jego przeznaczenia.

Podstawa prawna

Art. 5561 kodeksu cywilnego

§ 1. Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:

1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!