Zawieszenie terminu rękojmi

Z dniem zawiadomienia sprzedawcy o wadzie produktu, termin do wykonywania uprawnień w ramach rękojmi, w stosunku do tej rzeczy, ulega zawieszeniu.

Podpisywanie umowy z rękojmią
  • Rafał Stępniewski
  • /

Art. 579 kodeksu cywilnego

...

§ 3. Jednakże w razie wykonywania przez kupującego uprawnień z gwarancji, bieg terminu do wykonania uprawnień z tytułu rękojmi ulega zawieszeniu z dniem zawiadomienia sprzedawcy o wadzie. Termin ten biegnie dalej od dnia odmowy przez gwaranta wykonania obowiązków wynikających z gwarancji albo bezskutecznego upływu czasu na ich wykonanie.

 

Przepis ten jest nowy i ma zapewnić utrzymanie możliwości dochodzeni roszczeń z rękojmi w przypadku, gdy roszczenia z gwarancji okażą się nieskuteczne.

Z dniem zawiadomienia sprzedawcy o wadzie ulega zawieszeniu termin do wykonywania uprawnień w ramach rękojmi, w stosunku do tej rzeczy.

Dzięki temu w przypadku nieskutecznej naprawy lub wymiany w ramach gwarancji, upływający czas nie pozbawi kupującego możliwości korzystania z rękojmi, nawet w stosunku do tej samej wady.

Termin do skorzystania z uprawnień wynikających z rękojmi (dwa lata), biegnie dalej od dnia odmowy przez gwaranta wykonania obowiązków wynikających z uprawnień gwarancyjnych, albo od bezskutecznego upływu czasu na ich wykonania.

Wymiana rzeczy w ramach gwarancji nie wyłącza odpowiedzialności sprzedawcy za wady, które mogą wystąpić w przyszłości w rzeczy wymienianej.

Okres odpowiedzialności sprzedawcy jest liczony od momentu pierwotnego wydania rzeczy, która była następnie wadliwa i wymieniana. Czas jest odpowiednio wydłużony o czas, kiedy rzecz była wymieniana.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Salmonella na jajkach z Biedronki
konsument

Salmonella na jajkach z Biedronki

Na popularnych i często kupowanych jajkach Moja Kurka w czasie kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzona została obecność pałeczek Salmonella z grupy D na powierzchni skorupek oraz w treści...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!