Gwarancja nie wpływa na rękojmię

Dowiedz się, czy wymiana rzeczy w ramach gwarancji wyłącza odpowiedzialność sprzedawcy za wady, które mogą wystąpić w przyszłości w rzeczy wymienionej?

Sprzedawca z klientką w salonie samochodowym
  • Rafał Stępniewski
  • /

Art. 579 kodeksu cywilnego...

§ 2. Wykonanie uprawnień z gwarancji nie wpływa na odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi.

...

 

Wybór roszczenia pomiędzy uprawnieniami wynikającymi z gwarancji a rękojmi należy do kupującego.

Wybór dochodzenia roszczenia z gwarancji nie powoduje, że klient starci uprawnienie do dochodzenia tego roszczenia z rękojmi. W przypadku niemożliwości spełnienia roszczeń przez gwaranta, kupujący może wybrać to samo roszczenie na postawie rękojmi.

Ma to zwłaszcza znaczenie, gdy gwarantem nie jest sprzedawca.

W sytuacji, gdy sprzedawca jest równocześnie gwarantem, znaczenie ma wyraźnie określenie reżimu odpowiedzialności, z której kupujący wywodzi swoje roszczenia: czy z gwarancji czy z rękojmi.

Wymiana rzeczy w ramach gwarancji nie wyłącza odpowiedzialności sprzedawcy za wady, które mogą wystąpić w przyszłości w rzeczy wymienionej

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!