Bezpieczeństwo na drogach - ministerstwo proponuje zmiany w prawie
Podczas wspólnej konferencji prasowej szefowie resortów spraw wewnętrznych i administracji, sprawiedliwości oraz infrastruktury przedstawili propozycje zmian w prawie karnym i administracyjnym. Nowe regulacje mają przyczynić się do poprawy poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach.
- Jakub Stasak
- /
- 26 listopada 2024
Zatrważające statystyki
Analizowane zmiany w obowiązujących aktualnie przepisach mają na celu wprowadzenie nowych mechanizmów kontrolnych oraz edukacyjnych, co z kolei znacząco wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.
Gdzie zgłosić zapotrzebowanie na przejście dla pieszych?Katarzyna Leszczak
Komentując oficjalne dane statystyczne dotyczące liczby wypadków i kolizji drogowych, minister Tomasz Siemoniak zauważył:
„W ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku doszło do prawie 16 tys. 400 wypadków. Zginęło ponad 1 400 osób, a ponad 19 tys. zostało rannych. Na Policję zgłoszono 290 tys. kolizji. Nie możemy tego zaakceptować. Państwo nie może pogodzić się z tym, że w taki sposób giną obywatele”.
Proponowane modyfikacje stanowią efekt wspólnych prac przedstawicieli: Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Infrastruktury oraz Komendy Głównej Policji i Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
Co niezwykle istotne, nowy stan prawny to także zwiększenie odpowiedzialności za przestępstwa i wykroczenia drogowe.
Jak zapewniał szef resortu spraw wewnętrznych i administracji:
„Podległe mi służby – Policja, Państwowa Straż Pożarna – są absolutnie na pierwszej linii, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ruchu drogowego. W ich imieniu proponujemy zmianę przepisów, które zaostrzą różne zasady”.
Nowe przestępstwo i zaostrzenie kar za łamanie przepisów drogowych
Wśród postulowanych zmian znajdzie się m.in. nowy typ przestępstwa, czyli organizacja i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych, wprowadzona zostanie również nowa kategoria wykroczenia, dotycząca tzw. driftu.
Zachowanie niniejsze zagrożone będzie grzywną nie mniejszą niż 1500 złotych, zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące, a także zabezpieczeniem pojazdu na 30 dni.
Warto zaznaczyć ponadto, że omawiany projekt zakłada obowiązek przekazania przez służby do ubezpieczycieli informacji o pojazdach uczestniczących w nielegalnych wyścigach – biorący w nich udział kierowcy będą musieli liczyć się zatem z podniesieniem składki.
Kradzież auta. Czy można zapobiec?Małgorzata Łaziuk
Do wspomnianych planów odniósł się w swojej wypowiedzi szef MSWiA:
„Oczywiście polska Policja już teraz walczy z tą patologią, ale nie ma dostatecznych narzędzi. Policja kontroluje samochody, prawo jazdy oraz wystawia mandaty za nadmierną prędkość. Natomiast uważamy, że skala tej patologii jest ogromna i trzeba znaleźć nowy przepis, który będzie karał przestępstwo dotyczące organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych […] Chcemy wprowadzić przepis pozwalający na pociągnięcie do odpowiedzialności osób uczestniczących w zgromadzeniu użytkowników pojazdów bądź organizujących takie zgromadzenia bez wymaganego zawiadomienia. Przewidujemy grzywnę w wysokości do 5 tys. zł. Sąd, wedle naszych propozycji, będzie mógł orzec przepadek pojazdu za udział w nielegalnym wyścigu”.
Bardziej dotkliwe kary dosięgną także sprawców wypadków, którzy wsiądą za kierownicę pomimo sądowego zakazu – w tym przypadku mowa bowiem m.in. o dożywotnim zakazie prowadzenia pojazdów, możliwości orzeczenia przepadku pojazdu oraz ograniczeniu możliwości warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności.
Co dokładnie się zmieni?
Rezultatem międzyresortowej współpracy jest szereg istotnych zmian w przepisach dotyczących kierujących pojazdami.
Czy trzeba wezwać policję po wypadku lub kolizji?Jakub Stasak
Wśród najważniejszych propozycji wymienić należy:
• Rozszerzenie zasad zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h także na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych poza obszarem zabudowanym,
• Wyłączenie redukcji punktów karnych za poważne naruszenia przepisów,
• Możliwość uzyskania prawa jazdy dla osób od 17. roku życia, z ograniczeniami: prawo jazdy uprawnia do jazdy tylko w towarzystwie osoby dorosłej (minimum 24 lata i 5 lat posiadania prawa jazdy) do osiągnięcia pełnoletności,
• Wprowadzenie okresu próbnego dla nowych kierowców, niższe limity prędkości i obowiązkowe uzupełniające szkolenia,
• Obowiązkowe oświadczenie kandydatów przed egzaminem na prawo jazdy, o tym, że nie mają zakazu prowadzenia pojazdów ani toczących się postępowań w tym zakresie, pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia,
• Nowe zasady cofania uprawnień w okresie próbnym – nie tylko za trzy wykroczenia, ale również za jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji drogowej lub nieprzestrzeganie wymogów okresu próbnego przez młodych kierowców,
• Możliwość wydłużenia okresu zatrzymania prawa jazdy w przypadku prowadzenia pojazdu mimo jego wcześniejszego zatrzymania,
• Wyższe stawki ubezpieczenia OC za nielegalne wyścigi, • Możliwe stworzenie jawnego rejestru osób z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.