Czy trzeba wezwać policję po wypadku lub kolizji?

Jesienno-zimowa aura wymaga od kierowców wzmożonej czujności, nawet przy jej zachowaniu nie zawsze udaje się jednak uniknąć niepożądanych zdarzeń. Czym wypadek drogowy różni się od kolizji? Czy w przypadku ich wystąpienia zawsze trzeba wezwać policję? Wyjaśniamy.

Czy trzeba wezwać policję po wypadku lub kolizji?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 28 października 2024

Wypadek drogowy, a kolizja

Podstawowa, stosowana zarówno w ustawodawstwie, jak i statystyce publicznej definicja wypadku drogowego określa go jako zdarzenie mające związek z ruchem pojazdów na drogach publicznych, w wyniku którego nastąpiła śmierć lub trwające dłużej niż 7 dni uszkodzenie ciała co najmniej jednego z jego uczestników.

Głos, który towarzyszył polskim użytkownikom przez lataGłos, który towarzyszył polskim użytkownikom przez lataKatarzyna Leszczak

Za zmarłą w wyniku wypadku drogowego uznaje się osobę, której śmierć nastąpiła na miejscu zdarzenia bądź w rezultacie odniesionych obrażeń w ciągu 30 dni od niego.

Jednolitej definicji kolizji drogowej nie znajdziemy w żadnym akcie prawnym, tak funkcjonariusze policji, jak i organy sądownicze czy ubezpieczeniowe zwyczajowo uznają za nią zdarzenie mające związek z ruchem pojazdów na drogach publicznych, którego skutkiem są straty materialne lub trwające poniżej 7 dni uszkodzenie ciała co najmniej jednego z jego uczestników.

To, czy rozstrój zdrowia trwał dłużej, czy krócej niż 7 dni określa biegły lekarz sądowy w opinii sądowo-lekarskiej.

Kiedy należy wezwać policję?

Według oficjalnych danych zawartych w raporcie Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w roku 2023 zgłoszono 20 936 wypadków drogowych, które miały miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu.

W tym samym czasie funkcjonariusze odebrali ponadto zgłoszenia dotyczące 365 991 kolizji.

Międzynarodowe prawo jazdy. Jak wyrobić?Międzynarodowe prawo jazdy. Jak wyrobić?Małgorzata Łaziuk

Z pomocy policji możemy więc skorzystać zawsze – taki obowiązek ciąży na nas zaś, gdy w wyniku danego zdarzenia ktoś został ranny.

Co niezmiernie istotne, chodzi tu nie tylko o osoby, które trafią do szpitala, wystarczy bowiem fakt, że niezbędna okazało się interwencja pogotowia.

Kolejna przesłanka determinująca obowiązkowe wezwanie policji to uzasadnione podejrzenie o kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu bądź innego środka wykazującego podobne działanie (np. narkotyki).

Kiedy wezwanie policji nie jest obowiązkowe?

Prawo o ruchu drogowym nie wymaga wezwania na miejsce zdarzenia policji, jeżeli w wyniku kolizji żaden z uczestników nie odniósł obrażeń, a jedynymi jej konsekwencjami są straty materialne.

Jak wygląda procedura wyrejestrowania pojazdu?Jak wygląda procedura wyrejestrowania pojazdu?Jakub Stasak

Oczywiście interwencja stróżów prawa okaże się nieunikniona również w powyższym przypadku, chociażby, jeśli trudno jednoznacznie określić sprawcę i przyczynę kolizji, jej sprawca nie chce uznać swojej winy, nie posiada przy sobie niezbędnych dokumentów lub zbiegł z miejsca zdarzenia.

Analizowane wydarzenie może znaleźć swój finał bez obecności policji, gdy strony wykazują pełną zgodność co do jego przyczyn i przebiegu – sprawca musi wówczas spisać stosowne oświadczenie – dokument niniejszy stanie się dla poszkodowanego wystarczającą podstawą do otrzymania rekompensaty finansowej w ramach ubezpieczenia OC bądź AC. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2025 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.