Międzynarodowe prawo jazdy. Jak wyrobić?

Przed podróżą nie warto zostawiać ważnych czynności na ostatnią chwilę. Odpowiednie przygotowanie to konieczność: przy zagranicznej podróży (jeśli w planach jest prowadzenie samochodu) niezbędne jest sprawdzenie, czy potrzebne jest wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy. Gdzie się udać, aby je uzyskać?

Międzynarodowe prawo jazdy. Jak wyrobić?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 22 października 2024

Co to za dokument?

To dokument, który umożliwia kierowanie pojazdami za granicą, zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Nie zastępuje krajowego prawa jazdy, ale funkcjonuje jako jego uzupełnienie – oznacza to, że aby było ważne, trzeba posiadać przy sobie oba dokumenty. Międzynarodowe prawo jazdy jest niezbędne w krajach, które nie należą do Unii Europejskiej, ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego; ale podpisały Konwencję Genewską oraz Konwencję Wiedeńską.  W przypadku UE i EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu) wystarczające jest posiadanie krajowego prawa jazdy.

Kiedy prawo jazdy jest do wymiany?Kiedy prawo jazdy jest do wymiany? Anna Pakaszewska-Cetera

Dokument ten jest ważny przez określony czas (do 3 lat), po czym należy go odnowić. 

MPJ ułatwia podróżowanie oraz wynajem samochodów za granicą.

Kto w Polsce wydaje dokument?

Międzynarodowe prawo jazdy w Polsce wydawane jest przez starostwa powiatowe oraz urzędy miasta, wniosek można złożyć w dowolnym miejscu. Dokument umożliwia legalne prowadzenie pojazdów w innych krajach, zgodnie z międzynarodowymi przepisami, ale jest ważny tylko w połączeniu z krajowym prawem jazdy.

Aby uzyskać międzynarodowe prawo jazdy, należy wykonać kilka czynności. Przede wszystkim — niezbędne jest złożenie wniosku. Osoba zainteresowana powinna wypełnić formularz: dostępny w urzędzie, w którym składany jest wniosek, lub online na stronach internetowych (na przykład danej instytucji).

8 sposobów, jak zmniejszyć wydatki na paliwo8 sposobów, jak zmniejszyć wydatki na paliwoMonika Świetlińska

Kolejne ważne sprawy, których nie można pominąć to przygotowanie dokumentów. Do wniosku należy dołączyć:

  • aktualne zdjęcie (zgodne z wymogami fotograficznymi do dokumentów),
  • krajowe prawo jazdy, którego międzynarodowy dokument jest tłumaczeniem,
  • dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
  • potwierdzenie dokonania opłaty.

Wydanie międzynarodowego prawa jazdy wiąże się z opłatą, która wynosi 35 zł. Potwierdzenie wpłaty na konto lub w kasie należy dołączyć do wniosku. Warto pamiętać, że jeśli niezbędne są dwa dokumenty: zgodne z Konwencją Genewską oraz Konwencją Wiedeńską to trzeba przygotować się na podwójny wydatek: 70 zł.

Czas potrzebny na wydanie takiego prawa jazdy to zazwyczaj do 3 dni roboczych, choć może się różnić w zależności od urzędu. Po przygotowaniu dokumentu można go odebrać osobiście w urzędzie. Istnieje także możliwość upoważnienia kogoś do odbioru w imieniu wnioskodawcy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.