Kiedy prawo jazdy jest do wymiany?

Wymiana prawa jazdy konieczna będzie w przypadku utraty jego ważności, czyli nie później niż po 15 latach od daty jego wydania. Dodatkowo osoby, które otrzymały dokument bezterminowy, przed 2013 rokiem, również będą musiały go ponownie wyrobić. W jakich innych przypadkach trzeba wymienić prawo jazdy? 

Kiedy prawo jazdy jest do wymiany?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 8 września 2023

Jaki jest okres ważności prawa jazdy?

W Polsce obecnie wydaje się prawo jazdy, które ważne jest maksymalnie 15 lat. W niektórych przypadkach, kiedy kierowca ma problemy zdrowotne, uprawnienia mogą zostać wydane na krótszy okres np. 5 lat, czy nawet 1 roku. 

Bezterminowe prawa jazdy — kiedy należy wymienić?

Wszystkie osoby, które otrzymały bezterminowe prawo jazdy przed 18 stycznia 2013 r., będą zobowiązane dokonać wymiany dokumentu w terminie od 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r., stosując zasadę 20 lat.  Oznacza to, że np. osoby, które posługują się prawem jazdy wydanym 22 stycznia 2009 r., muszą go wymienić przed 23 stycznia 2029 r.

Osoby, które będą wymieniać bezterminowe prawa jazdy, nie będą musiały wykonywać badań lekarskich ani składać zaświadczeń lekarskich wraz z wnioskiem o wydanie prawa jazdy. 

W jakich innych sytuacjach należy wymienić prawo jazdy?

Wniosek o wydanie prawa jazdy należy złożyć w przypadku utraty ważności prawa jazdy. W tej sytuacji konieczne będzie przeprowadzenie badań lekarskich i dołączenie zaświadczenia do wniosku. Wymiana prawa jazdy jest obowiązkowa również w przypadku zmiany danych osobowych — najczęściej dotyczy to zmiany nazwiska po ślubie, w terminie do 30 dni od daty ślubu oraz w sytuacji zgubienia, zniszczenia, czy kradzieży dokumentu. Dobra wiadomość jest taka, że prawo jazdy pomimo to zachowuje swoja ważność, dlatego nie trzeba udawać się do lekarza po zaświadczenie. 

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol a konsekwencje prawne – jak postępować?Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol a konsekwencje prawne – jak postępować?Rafał Stępniewski

Prawa jazdy nie trzeba natomiast wymieniać w przypadku zmiany miejsca zamieszkania. W obowiązującym od 4 marca 2019 r. nowym wzorze prawa jazdy nie ma już rubryki z informacją o adresie, co oznacza, że nie ma konieczności wymiany dokumentu w przypadku zmiany adresu, w wyniku przeprowadzki lub administracyjnej zmiany nazwy ulicy. 

Jaka kara za jazdę z nieważnym prawem jazdy?

Kierowca z nieważnym prawem jazdy w czasie kontroli drogowej jest traktowany jak osoba, która nigdy nie nabyła uprawnień do kierowania pojazdem. Oznacza to, że kierowca dostanie co najmniej 1500 zł kary. W przypadku postępowania mandatowego kara może wzrosnąć do 5 tys. zł. Sąd może dodatkowo może orzec zakaz kierowania pojazdami. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!