Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla 12 i 13-latków

Darmowa szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HVP). rnJak wygląda rejestracja? Dlaczego wirus HPV jest taki groźny? Jak można się nimrnzarazić? I dlaczego szczepienie w wieku nastoletnim jest najbardziej skuteczne? 

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla 12 i 13-latków
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 29 maja 2023

Prosta rejestracja na szczepienie przeciw HPV

Już od 1 czerwca, ponad 830 tys. młodzieży w wieku 12 i 13 lat może bezpłatnie, bez skierowania zaszczepić się przeciw wirusowi HPV. — Chcemy, żeby wszystkie dziewczynki i chłopcy – oczywiście na zasadzie dobrowolności, ale bezpłatnie – mogli skorzystać z tej szczepionki – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Rodzice i opiekunowie mogą w prosty sposób zapisać dziecko przez:

  • bezpłatną infolinię 989, która czynna jest 7 dni w tyg. od godz. 7:00 do 20:00,
  • e- rejestrację na Internetowym Koncie Pacjenta,
  • w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), gdzie realizowane są szczepienia obowiązkowe oraz zalecane dla dzieci i młodzieży.

Szczepionka przeciw HPV – skuteczna profilaktyka

Szczepienie przeciw HPV w wieku nastoletnim to najskuteczniejsza forma profilaktyki. Zapobiega nie tylko rozwojowi wirusa HPV w organizmie, ale również uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych. Dodatkową zaletą jest to, że nastolatkom wystarczy podać tylko dwie dawki szczepionki, zamiast trzech.

Jak uprościć formalności przed szczepieniem? Formularz onlineJak uprościć formalności przed szczepieniem? Formularz onlineAnna Malinowska

Szczepienie jest bezpieczne i dobrze tolerowane. Odporność po przyjęciu szczepionki jest długotrwała, a poziom przeciwciał utrzymuje się dłużej niż po naturalnym zakażeniu HPV. Na świecie podano już kilkaset milionów dawek szczepionek, które uratowały życie zarówno kobietom, jak i mężczyznom. 

Groźny wirus HPV

Ludzki wirus brodawczaka – czyli Human Papillomavirus (HPV) – może przerodzić się m.in. w raka szyjki macicy. To czwarty na świecie rak pod względem częstości występowania nowotwór złośliwych.

Uchodźcy z Ukrainy mogą w Polsce szczepić się przeciwko Covid-19Uchodźcy z Ukrainy mogą w Polsce szczepić się przeciwko Covid-19Monika Świetlińska

W Polsce każdego roku prawie 3 tysiące kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Jego śmiertelność oceniana jest na poziomie 50%. — Szczepienie to jest wielka nadzieja i wielka szansa na to, że kolejne pokolenia Polek nie będą już musiały borykać się, walczyć z tym strasznym rakiem szyjki macicy – podkreślił szef polskiego rządu.

Jak można się zakazić HPV?

Najczęstszym sposobem zakażenia HPV jest bezpośredni kontakt seksualny z osobą, która jest nosicielem wirusa. Zarówno stosunek płciowy, jak i seks oralny czy analny mogą przyczynić się do przeniesienia wirusa HPV.

HPV może przenosić się również poprzez bezpośredni kontakt skóry z zainfekowaną osobą. Dotknięcie brodawek lub innych zmian skórnych związanych z wirusem HPV może prowadzić do zakażenia.

Chociaż jest to rzadsze, istnieje teoretyczne ryzyko przeniesienia wirusa HPV poprzez współdzielenie osobistych przedmiotów, takich jak ręczniki, golarki, czy inne narzędzia, które miały bezpośredni kontakt ze zainfekowaną skórą.

Warto zaznaczyć, że wirus HPV jest bardzo powszechny, a większość osób zakażonych nie ma żadnych objawów i nie wie o swoim zakażeniu. Dlatego tak ważne jest stosowanie zasad bezpiecznego seksu, takich jak używanie prezerwatyw, ograniczanie liczby partnerów seksualnych oraz regularne badania przesiewowe, takie jak cytologia (test Pap) i testy HPV, które mogą pomóc w wykrywaniu zakażeń wirusem HPV i wczesnych zmian, a tym samym chronić zdrowie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!