Darmowe leki dla dzieci i seniorów po 65 roku życia?

Obecnie rządząca partia obiecuje rozszerzyć grupę, której będą przysługiwać darmowe leki. Wstępnie plan jest taki, aby zmiany wprowadzić 1 stycznia 2024 roku. Czy się uda? Nie wiadomo.

Darmowe leki dla dzieci i seniorów po 65 roku życia?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 24 maja 2023

Będą darmowe leki dla większej grupy?

Podczas jednej z ostatnich konwencji Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, prezes partii, zapowiedział wprowadzenie bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz osób po 65. roku życia.  Ze wstępnych wyliczeń Ministerstwa Zdrowia z rozszerzonej listy darmowych leków będzie mogło skorzystać 14 mln Polaków.

W planie jest, aby nowa lista bezpłatnych leków obowiązywała od 1 stycznia 2024 roku, ale jak powiedział na antenie TVP Info Adam Niedzielski, minister zdrowia, decyzje tej kwestii jeszcze nie zapadły. Nie wiadomo także ile program miałby kosztować.

Na czym polega program Wspieraj Seniora?Na czym polega program Wspieraj Seniora?Dorota Kraskowska

Póki co resort zdrowia porównuje te wydatek do programu Bezpłatne leki dla seniorów 75+, który obowiązuje od 2016 roku. Od tego czasu wydano na niego ponad 4,5 mld złotych, z tego 880 mln w ubiegłym roku. Z programu korzysta miesięcznie od 1 mln do 1,2 mln seniorów z grupy 75+. Otrzymują oni ponad 400 milionów opakowań darmowych leków. Na liście leków bezpłatnych dla osób 75+ znajduje się ponad 2000 preparatów.

Weryfikacja uprawnionych do bezpłatnych leków

Weryfikacja uprawnionych osób do otrzymania bezpłatnych leków odbywa się na podstawie numeru PESEL. Darmowe medykamenty mogą otrzymać tylko ci seniorzy, którzy mają odpowiedni wiek oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Receptę na bezpłatne leki może wydać:

  • lekarz podstawowej opieki zdrowotnej
  • pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej uprawniona do wystawiania recept
  • emerytowany lekarz dowolnej specjalności (który ma prawo wykonywania zawodu, ale zaprzestał jego wykonywania) – dla siebie albo dla małżonka, osoby pozostającej we wspólnym pożyciu oraz krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej – do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa.

Jeżeli lekarz specjalista uważa, że pacjent powinien być leczony lekami, które mogą być przepisane bezpłatnie przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, to przekazuje lekarzowi POZ pisemną informację na temat zdiagnozowanej choroby i zalecanego leczenia. Lekarz POZ może na podstawie przekazanej informacji przepisać leki bezpłatnie. Lekarz specjalista ma w dalszym ciągu możliwość przepisania leków refundowanych na zasadach ogólnych.

Jak prawidłowo wystawić receptę?

Osoba, która wystawiaj receptę dla seniora, w polu „kod uprawnień dodatkowych” umieszcza symbol „S”. Farmaceuta nie ma prawa wpisania ani poprawiania tego kodu na recepcie. Odpłatność za leki jest oznaczana w taki sam sposób, jakby lek był przepisany na zasadach ogólnych (czyli takich jak dla pacjentów poniżej 75 roku życia, np. 50%, 30%, ryczałt).

60 mln zł dla seniorów. Będzie program „Senior+” w 2023 roku60 mln zł dla seniorów. Będzie program „Senior+” w 2023 rokuMartyna Kowalska


W przypadku wpisania w tej rubryce wartości 100% pacjent otrzyma leki pełnopłatnie. Farmaceuta sprawdza, które z przepisanych leków przysługują pacjentowi bezpłatnie, a następnie wydaje te leki pacjentowi.

Jakie leki są bezpłatne?

Bezpłatne są leki wymienione w wykazie ministerstwa zdrowia. Obejmuje on leki, które na podstawie obowiązującego obwieszczenia refundacyjnego są wydawane pacjentom za odpłatnością ryczałtową 50 proc. lub 30 proc. Są to leki stosowane w leczeniu chorób wieku podeszłego. Lista bezpłatnych leków z roku na rok rośnie.

Aktualny wykaz leków dostępnych bezpłatnie znajdziesz na stronie projektu leki 75+.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!