Ciąża na urlopie macierzyńskim/wychowawczym. Co można zrobić?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, jak postąpić w przypadku, gdy podczas urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego lub wychowawczego dowiedzą się, że po raz kolejny powiększy się rodzina. Jakie są rozwiązania?

Ciąża na urlopie macierzyńskim/wychowawczym. Co można zrobić?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 16 maja 2024

Przejście na L4

Gdy kobieta jest na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim i istnieje konieczność przejścia na L4 z powodu związanych z ciążą powikłań sytuacja pracownicy ulega zmianie. W takiej sytuacji urlop macierzyński lub rodzicielski jest przerywany, a osoba zaczyna przebywać na zwolnieniu lekarskim.

W tym czasie pracownica nie otrzymuje świadczeń z tytułu urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, zamiast tego przysługuje jej zasiłek chorobowy na czas trwania L4.

Ciąża krótko po podpisaniu umowy o pracę — ważne informacjeCiąża krótko po podpisaniu umowy o pracę — ważne informacje Małgorzata Łaziuk

Warto pamiętać, że decyzja o przejściu na L4 z powodu ciąży lub związanych z nią powikłań jest podejmowana przez lekarza prowadzącego na podstawie stanu zdrowia kobiety i zaleceń medycznych. Zwykle jest ono kontynuowane do czasu rozwiązania, a później rozpoczyna się kolejny urlop związany z opieką nad dzieckiem: macierzyński i rodzicielski.

Zdarzają się sytuacje, że finansowo to korzystanie ze zwolnienia lekarskiego będzie bardziej opłacalne finansowo, jednak nie należy zapominać, że powinno być one wykorzystywane w momencie, gdy stan zdrowia na to wskazuje, a nie aby uzyskać większą kwotę pieniędzy. Nieprawidłowe korzystanie ze zwolnienia lekarskiego może skutkować koniecznością zwrotu zasiłku chorobowego.

Zostanie na urlopie macierzyńskim/wychowawczym

W przypadku urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, pracownik zazwyczaj otrzymuje świadczenia z tytułu tego urlopu w postaci zasiłku macierzyńskiego lub rodzicielskiego, które wynoszą określony procent jej wynagrodzenia. Osoba, która na nim przebywa na początku podejmuje decyzję, z której z tych dwóch opcji będzie korzystać. Może wybrać otrzymywanie przez 20 tygodni 100% wynagrodzenia oraz przez kolejne 32 tygodnie — 60% lub przez cały okres 81,5%.

Warunki pracy dla kobiet w ciąży. Jakie działania powinien podjąć pracodawca?Warunki pracy dla kobiet w ciąży. Jakie działania powinien podjąć pracodawca?Małgorzata Łaziuk

Jednak gdy wykorzystany zostaje urlop macierzyński i rodzicielski wiele mam decyduje się na skorzystanie z urlopu wychowawczego. Tu sytuacja finansowa wygląda inaczej, może być trudniejsza. Urlop ten jest często niepłatny (400 zł otrzymują osoby, które mają przyznany zasiłek rodzinny, na który obowiązuje próg dochodowy wynoszący 674 zł na osobę) co oznacza, że pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia przez czas jego trwania.

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim z powodu kolejnej ciąży na urlopie wychowawczym w niektórych przypadkach może okazać się korzystne, Należy jednak pamiętać, że wtedy nie można opiekować się dzieckiem, wyjeżdżać na wakacje oraz wykonywać czynności niebędących ważnymi potrzebami życiowymi — może się to stać podstawą do cofnięcia zasiłku i konieczności zwrotu nienależnie pobranego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.