Co robić, kiedy dopada nas wypalenie zawodowe?

Współczesny świat pracy niesie ze sobą nie tylko wyzwania i sukcesy, ale także poważne zagrożenia dla fizycznego i psychicznego zdrowia. Jednym z tych nich jest zjawisko znanego jako "wypalenie zawodowe" – stan, który może dotknąć każdego, niezależnie od branży czy stanowiska. Czym jest to współczesne wyzwanie i jak możemy mu przeciwdziałać?

Co robić, kiedy dopada nas wypalenie zawodowe?
 • Małgorzata Łaziuk
 • /
 • 30 października 2023

Czym jest wypalenie zawodowe? Jakie są objawy?

Wypalenie zawodowe to stan charakteryzujący się fizycznym, emocjonalnym i psychicznym wyczerpaniem związanym z pracą. Osoby, które go doświadczają mogą odczuwać chroniczne zmęczenie, brak motywacji, poczucie bezradności, czy dezintegrację osobistą. 

Jednym z najbardziej zauważalnych objawów jest chroniczne zmęczenie, wycofanie emocjonalne oraz trudności w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi. Osoby dotknięte wypaleniem zawodowym często odczuwają brak energii, obniża się ich zainteresowanie innymi ludźmi i mają trudności w utrzymaniu jakości wykonywanej pracy.

Często towarzyszy też poczucie dezintegracji osobistej, co oznacza, że jednostka traci swoją tożsamość i poczucie sensu. W efekcie pracownik przestaje rozpoznawać siebie jako zintegrowaną i zmotywowaną osobę, co negatywnie wpływa na samopoczucie i ogólną zdolność do funkcjonowania.

Jak dbać o zdrowie psychiczne w miejscu pracy?Jak dbać o zdrowie psychiczne w miejscu pracy? Katarzyna Leszczak

Pojawia się również wrażenie braku kontroli nad swoim życiem zawodowym, co z kolei może prowadzić do bezradności. Brak wpływu na warunki pracy, ilość obowiązków lub metody wykonywania pracy generują frustrację i stres, co może negatywnie wpłynąć na ogólny stan emocjonalny i psychiczny. Mogą także pojawiać się wybuchy gniewu, rozdrażnienie.

Widocznym objawem jest również utrata motywacji do wykonywania obowiązków zawodowych, a także spadek satysfakcji z pracy. Pracownik może przestać dostrzegać celowość swoich działań i tracić radość z wykonywanej pracy.

Wypalenie zawodowe może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak problemy zdrowotne, pogorszenie relacji rodzinnych i społecznych, a nawet utratę pracy. Dlatego rozpoznanie tych objawów jest istotne, aby pracownicy i pracodawcy mogli działać na rzecz zapobiegania wypaleniu zawodowemu i tworzenia zdrowszego i bardziej zrównoważonego miejsca pracy. Objawy wypalenia zawodowego mogą różnić się w zależności od osoby i sytuacji zawodowej, ale rozpoznanie ich pomaga podjąć odpowiednie kroki w celu zaradzenia temu problemowi.

Wypalenie zawodowe: jak sobie z nim radzić?

W obliczu coraz większego napięcia zawodowego umiejętność zarządzania stresem i przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu staje się bardzo ważna. Warto wiedzieć, jakie są skuteczne sposoby, które pomogą zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, minimalizować stres oraz czerpać satysfakcję z pracy.

Sposoby radzenia z przemęczeniem zawodowym obejmują:

 • Zrównoważony tryb życia: Regularny sen, aktywność fizyczna, zdrowa dieta i relaks to podstawowe elementy dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne. Unikanie nadmiernego stresu jest niezbędne;
 • Zarządzanie stresem: Nauka skutecznych technik radzenia sobie ze stresem, takich jak medytacja, joga czy techniki oddychania, pomaga obniżyć poziom stresu;
 • Ustalanie priorytetów: Skoncentrowanie się na najważniejszych zadaniach i realistyczne cele pozwala uniknąć rozpraszania uwagi;
 • Delegowanie obowiązków: Przekazanie części obowiązków innym osobom odciąża pracownika i pozwala skoncentrować się na najważniejszych zadaniach;
 • Odpoczynek i przerwy: Regularne przerwy w pracy oraz dni wolne są niezbędne do regeneracji organizmu;
 • Rozwijanie umiejętności interpersonalnych: Umiejętność efektywnej komunikacji, zarządzania konfliktami i budowania relacji pomaga w radzeniu sobie ze stresem związanym z pracą;
 • Wsparcie społeczne: Poszukiwanie wsparcia ze strony przyjaciół, rodziny lub terapeuty pozwala zrozumieć i radzić sobie z własnymi uczuciami i myślami;
 • Troska o siebie: Zadbanie o własne potrzeby i znalezienie czasu na przyjemności poza pracą pomaga utrzymać równowagę;
 • Rozpoznawanie własnych granic: Nauka odmawiania i rozpoznawania swoich ograniczeń może chronić przed nadmiernym obciążeniem;
 • Wsparcie zawodowe: Jeśli przemęczenie zawodowe jest poważne i trwałe, warto skorzystać z pomocy psychologa, coacha zawodowego lub terapeuty.

Pracodawcy również pełnią ważną funkcję we wspieraniu swoich pracowników w radzeniu sobie z przemęczeniem zawodowym. Powinni przede wszystkim zadbać o to, aby obciążenie pracą było rozsądne i realistyczne. Przeciążenie nadmiernymi obowiązkami i nadgodzinami może prowadzić do wypalenia zawodowego. Należy dbać o odpowiednie rozłożenie zadań i priorytetów. Warto też promować równowagę między pracą a życiem prywatnym, a także zapewnić możliwość  elastycznych godzin pracy tam, gdzie to możliwe.

Praca hybrydowa — plusy i minusyPraca hybrydowa — plusy i minusyMałgorzata Łaziuk

Pracodawca może inwestować w rozwijanie umiejętności swoich pracowników oraz oferować wsparcie w zakresie rozwoju zawodowego. Osoby, które widzą możliwość rozwoju i awansu, są bardziej zmotywowane i mniej podatne na wypalenie.

Otwarta i efektywna komunikacja między pracownikami a kierownictwem to bardzo ważna kwestia. Pracodawca powinien tworzyć atmosferę, w której pracownicy czują się swobodnie wyrażać swoje potrzeby i obawy. Wsparcie społeczne od współpracowników także może pomóc w radzeniu sobie ze stresem i wyzwaniami zawodowymi. Oferowanie programów i szkoleń z zakresu zarządzania stresem, umiejętności interpersonalnych i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w pracy pomaga pracownikom lepiej radzić sobie z napięciem.

Pracodawca powinien niezwłocznie reagować na sygnały wskazujące na wypalenie zawodowe u pracowników. To może obejmować przeprowadzanie ankiet, rozmowy z pracownikami czy reagowanie na odmienny niż zwykle styl pracy.

Warto podejmować działania zarówno na poziomie jednostki, jak i na poziomie organizacyjnym, aby przeciwdziałać przemęczeniu i stworzyć zdrowsze środowisko pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!