Co to jest strefa bezcłowa na lotnisku? Czy kupowanie w duty free się opłaca?

Duty free shop to sklepy ulokowane w strefie bezcłowej. Znajdują się głównie na lotniskach. Czy opłaca się korzystać z takiej oferty?

Co to jest strefa bezcłowa na lotnisku? Czy kupowanie w duty free się opłaca?
  • Michał Górecki
  • /
  • 29 listopada 2019

Co to jest strefa bezcłowa?

Strefa wolnocłowa zlokalizowana jest na lotnisku po przejściu strefy bezpieczeństwa. Jest dostępna wyłącznie dla pasażerów, którzy przeszli już odprawę. Można z niej korzystać zanim wsiądziemy do samolotu. Sklepy bezcłowe oferują szeroki wachlarz towarów. Najczęściej jednak klienci kupują w nich alkohole i perfumy.

Sklep duty free to dobra alternatywa dla wszystkich, którzy muszą długo czekać na przesiadkę na samolot.

Zakupy w sklepie wolnocłowej od lat uważane są za okazyjne, można tam kupić w dobrych cenach towary niedostępne w wielu zwykłych sklepach.

CZYTAJ TEŻ 8 zasad bezpiecznych zakupów przez Internet — na co zwrócić uwagę?

Zakupy w sklepach bezcłowych. Czy jest taniej?

Sklepy bezcłowe z reguły oferują towary tańsze niż gdzie indziej. Wszystko dlatego, że sprzedaje się tam produkty bez podatku, który normalnie dolicza się do produktów z importu. Sklep bezcłowy stosuje różne ceny dla tego samego produkty. Cena zależy od trasy, na której podróżujemy. Jeśli podróżny leci do kraju w Unii Europejskiej, ceny będą wyższe – doliczone będzie do nich cło. Ci, którzy będą lecieć do krajów położonych poza Unią, zapłacą niższą cenę.

Odszkodowanie za odwołany lot — jakie są prawa pasażera?Odszkodowanie za odwołany lot — jakie są prawa pasażera?Rafał Stępniewski

Co kupić w duty free?

Żeby kupić coś w sklepie duty free musimy pokazać przy kasie kartę pokładową. W zależności od trasy (jeśli będą to kierunki dość odległe) od ceny towarów zostanie odliczony VAT. W sklepie duty free można kupić przede wszystkim markowe produkty, kosmetyki, biżuterię, alkohole. W teorii ceny mogą być niższe nawet o jedną czwartą.  

W rzeczywistości sklepy lotniskowe narzucają na towary wyższe marże, przez co ceny towarów są wyższe niż w innych, normalnych sklepach. Często działa tutaj czynnik psychologiczny, który „każe nam uważać”, że w takich sklepach jest taniej. Zdecydowanie najkorzystniejsze ceny z perspektywy Polaka są w sklepach duty free zlokalizowanych poza Unią Europejską. Szczególnie jeśli mówimy o towarach, na które zwykle nałożona jest akcyza. Ten sam produkt może mieć inne ceny na różnych lotniskach.

Różne systemy podatkowe powodują, że ten sam produkt kupiony na lotnisku w Nowym Jorku może kosztować więcej niż np. w Warszawie. Cena zależy od kursów walut, lokalizacji sklepu itp.

CZYTAJ TEŻ Reklamacja zakupu od osoby prywatnej

Jak nie przepłacić na duty free?

Żeby kupić korzystnie w sklepie duty free, dobrze jest mieć orientację, ile dany produkt kosztuje w „normalnym” sklepie. Dobrze jest zweryfikować to w wybranym sklepie internetowym. Wtedy bardzo szybko okaże się, na ile cena jest atrakcyjna. Nierzadko jednak znajdziemy się w sytuacji, gdy butelka alkoholu czy perfum na lotnisku jest dużo droższa niż w „zwykłym sklepie”. Co jest tańsze?

Zdecydowanie najbardziej opłaca się w duty free kupować papierosy czy alkohol. Wszystko dlatego, że w zwykłych sklepach na te towary jest nałożona wysoka akcyza.

Duty free przez internet

Coraz większa konkurencja spowodowała, że sklepy proponują zakupy duty free przez internet. Produkty dostarczane są do domu lub… na podkład samolotu. Z takiej oferty można skorzystać np. gdy lecimy polskim LOT-em.

Oferta produktowa zależy od tego, czy zamawiamy dostawę do samolotu czy do domu. W pierwszym przypadku musimy zamówić produkty przynajmniej na 72 godziny przed odlotem.

Zakupy Tax Free

Podróżni mogą też skorzystać z opcji TAax Free, czyli zwrotu podatku za towary zakupione w „zwykłym sklepie”. Z takiej opcji może skorzystać osoba, która na stałe mieszka poza terytorium Unii Europejskiej. Taka osoba może starać się o zwrot podatku, jeśli towar jest nienaruszony i ma oryginalne opakowanie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!