Co trzeba zrobić żeby założyć związek zawodowy?

Związek zawodowy jest organizacją reprezentującą pracowników w negocjacjach z pracodawcą na temat warunków pracy, wynagrodzeń, godzin pracy oraz innych kwestii związanych z zatrudnieniem. Związki zawodowe działają na rzecz ochrony praw pracowników oraz poprawy ich warunków pracy. Jeżeli w twoim miejscu pracy nie ma związku zawodowego, warto rozważyć jego założenie. Co trzeba zrobić, aby go utworzyć?

Co trzeba zrobić żeby założyć związek zawodowy?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 17 lipca 2024

Krok pierwszy — zebrać grupę 10 osób i zorganizować zebranie założycielskie

Aby założyć związek zawodowy konieczne jest zebranie 10 osób, które mają prawo do tworzenia związku zawodowego. Takie prawo posiadają pracownicy oraz osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy (np. umowa zlecenia, umowa o świadczenie usług), jeżeli nie zatrudnia do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia, oraz ma takie prawa i interesy związane z     wykonywaniem pracy, które mogą być reprezentowane i bronione przez związek zawodowy.

Prawa do tworzenia związków zawodowych nie posiadają natomiast emeryci, renciści, bezrobotni, wolontariusze, stażyści i inne osoby, które świadczą osobiście pracę bez wynagrodzenia. Osoby te mogą jednak dołączyć do już istniejącego związku zawodowego (jeżeli statut tego związku przewiduje taką możliwość).

Przed zebraniem założycielskim należy przygotować odpowiednie dokumenty — projekty uchwał o utworzeniu związku zawodowego, przyjęciu statutu związku zawodowego oraz wyborze komitetu założycielskiego. 

Strajk, negocjacje: podstawowe informacjeStrajk, negocjacje: podstawowe informacjeMałgorzata Łaziuk

Zebranie założycielskie najlepiej zorganizować poza miejscem pracy — może to być dom jednego z pracowników, kawiarnia lub restauracja. Jeżeli w określonym miejscu i terminie zebrało się co najmniej 10 osób uprawnionych do tworzenia związku zawodowego, można przystąpić do przeprowadzenia zebrania założycielskiego. W ramach tego zebrania należy:

  • sporządzić listę obecności,
  • wybrać przewodniczącego spotkania oraz protokolanta,
  • podjąć uchwały dotyczące utworzenia związku zawodowego, przyjęcia statutu związku zawodowego, wyboru komitetu założycielskiego (od 3 do 7 osób),
  • sporządzić protokół z przebiegu zebrania założycielskiego.

Uchwały mogą być wpisane do protokołu zebrania lub dołączone jako załączniki. Wszystkie uchwały, które stanowią załączniki do protokołu, muszą być podpisane przez przewodniczącego zebrania i protokolanta.

Krok drugi — rejestracja związku zawodowego 

Komitet założycielski musi w ciągu 30 dni od dnia założenia związku złożyć wniosek o rejestrację w KRS. Jeśli termin ten nie zostanie dotrzymany, uchwała o utworzeniu związku straci moc prawną.

Do wniosku o rejestrację należy dołączyć:

  • druk KRS W20,
  • druk KRS WF (komitet założycielski),
  • listę obecności,
  • uchwały o utworzeniu związku zawodowego, przyjęciu statutu związku zawodowego i wyborze komitetu założycielskiego,
  • statut związku zawodowego,
  • protokół z zebrania założycielskiego.

Do druków KRS należy załączyć oryginały dokumentów utworzonych podczas zebrania założycielskiego.

Postępowanie w sprawach rejestracji jest wolne od opłat sądowych.

Krok trzeci — rozpocząć działania organizacyjne

W ramach organizacji należy założyć konto bankowe, w celu odprowadzania składek członkowskich, wyrobić NIP i REGON oraz przeprowadzić wybory do zarządu związku i komisji rewizyjnej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2025 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.