Skarbówka zaostrza kontrolę nad przejściem z umowy o pracę na B2B
Czy przejście z umowy o pracę na samozatrudnienie to tylko sposób na uniknięcie wyższych podatków? Dlaczego coraz więcej pracowników decyduje się na B2B? Jakie działania podejmuje skarbówka, aby zapobiegać nadużyciom związanym z tą formą zatrudnienia?
- Katarzyna Leszczak
- /
- 19 lipca 2024
Przejście z umowy o pracę na samozatrudnienie (B2B) jest coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród polskich pracowników i pracodawców. Skarbówka jednak intensyfikuje kontrolę nad tym zjawiskiem, starając się zapobiegać nadużyciom podatkowym. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie, że zmiana formy zatrudnienia nie jest jedynie sposobem na uniknięcie płacenia wyższych podatków i składek na ubezpieczenia społeczne.
Rosnąca popularność samozatrudnienia
Przejście z umowy o pracę na samozatrudnienie staje się coraz bardziej powszechne, szczególnie w sektorach takich jak IT, marketing czy doradztwo. Pracownicy wybierają tę formę zatrudnienia ze względu na większą elastyczność, możliwość uzyskiwania wyższych dochodów oraz niższe obciążenia podatkowe. Dla pracodawców samozatrudnienie pracowników oznacza z kolei redukcję kosztów związanych z ubezpieczeniami i administracją kadrową.
Czy można odmówić wykonywania obowiązków i poleceń służbowych? Małgorzata Łaziuk
Skarbówka zaostrza kontrole
W odpowiedzi na rosnącą popularność samozatrudnienia, skarbówka wprowadza bardziej rygorystyczne kontrole nad przejściami z umowy o pracę na B2B. Celem tych działań jest wykrywanie przypadków, w których samozatrudnienie jest wykorzystywane wyłącznie w celu unikania wyższych podatków i składek. Organy podatkowe sprawdzają, czy warunki współpracy między samozatrudnionym a jego zleceniodawcą nie odpowiadają w rzeczywistości stosunkowi pracy, co mogłoby sugerować, że samozatrudnienie jest fikcyjne.
Jakie są formy podnoszenia kwalifikacji? Małgorzata Łaziuk
Konsekwencje dla pracowników i pracodawców
Zaostrzenie kontroli nad przejściami z umowy o pracę na B2B niesie ze sobą poważne konsekwencje zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, samozatrudnieni mogą zostać zmuszeni do zapłacenia zaległych podatków i składek, a pracodawcy mogą być obciążeni dodatkowymi kosztami oraz karami finansowymi. Aby uniknąć takich sytuacji, firmy i ich pracownicy powinni dokładnie analizować warunki współpracy i upewniać się, że przejście na B2B jest uzasadnione rzeczywistymi potrzebami biznesowymi.
W jaki sposób ustalić wysokość wynagrodzenia za pracę?Anna Pakaszewska-Cetera
Zaostrzenie kontroli nad przejściem z umowy o pracę na samozatrudnienie pokazuje determinację skarbówki w walce z nadużyciami podatkowymi. Pracownicy i pracodawcy muszą teraz bardziej niż kiedykolwiek starannie przygotowywać się do zmiany formy zatrudnienia, dbając o zgodność z przepisami prawa. Ostatecznie, transparentność i zgodność z regulacjami przyniesie korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla gospodarki jako całości.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.