Poparcie dla 4-dniowego tygodnia pracy maleje wraz z wiekiem pracowników
Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez ClickMeeting, poparcie dla 4-dniowego tygodnia pracy maleje w naszym kraju wraz z wiekiem osób ankietowanych. Z drugiej jednak strony, to właśnie młodsze pokolenie Polaków najbardziej obawia się, że wspomniane rozwiązanie pociągnie za sobą spadek wynagrodzeń.

- Jakub Stasak
- /
- 23 lipca 2024
Nowa analiza – pragnienia i obawy
Rezultaty analizowanego badania dowodzą, że co trzeci przedstawiciel tzw. pokolenia Z (osoby w wieku 18-27 lat) obawia się, że wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy spowoduje obniżenie zarobków.
Wśród starszych ankietowanych odsetek ten jest nieco niższy i wynosi około 25% respondentów.
Właśnie pokolenie Z wydaje się jednak również najbardziej skłonne, by rzeczony fakt zaakceptować – mimo obaw niemal 70% popiera pomysł skrócenia czasu pracy.
Prawie połowa reprezentantów generacji określanej jako „milenialsi” (osoby w wieku 28-44 lata) jest zaś zdania, że 4-dniowy tydzień pracy pozwoliłby im wydajniej wykonywać swoje obowiązki.
Gdzie do pracy za granicę na wakacje?Katarzyna Leszczak
W pokoleniu X (osoby w wieku 45-59 lat) podobnego zdania jest 43% badanych, w pokoleniu Z – 38%, wśród tzw. baby boomers (powyżej 60 lat) – 35%.
Co ciekawe, jednocześnie około 70% uczestników sondażu w przedziale wiekowym 18-44 lata przyznaje, że skrócenie tygodnia pracy o jeden dzień poprawiłoby ich zawodową satysfakcję (analogiczny pogląd wyznaje około 60% przedstawicieli starszych generacji).
Pełna zgodność panuje za to w kwestii przekonania o tym, jakoby w wyniku wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy liczba zadań do wykonania miała pozostać bez zmian bądź ulec zwiększeniu.
W pokoleniu Z aż ⅓ respondentów obawia się z kolei, że skrócenie czasu pracy wiązałby się ze spadkiem wynagrodzeń samych pracowników lub pracowników i pracodawców.
Im starsi, tym bardziej sceptyczni
Mimo wspomnianych niepokojów, wszystkie grupy wyrażają duże poparcie dla pomysłu skrócenia tygodnia pracy o jeden dzień, choć spada ono wraz z wiekiem.
W jaki sposób sprawdzać kompetencje przyszłego pracownika?Małgorzata Łaziuk
Wśród pracujących Polaków, którzy ukończyli 60. rok życia, przeciwnicy tej idei stanowią już 22%, niezdecydowani natomiast – 25%.
W przypadku skrócenia tygodnia pracy z obecnych 40 do 32 godzin większość z nas (bez względu na wiek) wolałaby pracować przez 4 dni po 8 godzin niż w zmniejszonym dziennym wymiarze czasowym, ale przez 5 dni.
Chcemy pracować zdalnie i hybrydowo
Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami skrócenie obecnego wymiaru czasu pracy miałoby nastąpić jeszcze w obecnej kadencji rządu, a więc w ciągu niecałych czterech lat.
Tydzień pracy składałby się wówczas z 5 (po 7 godzin) lub 4 (po 8 godzin) dni pracy — zdecydowanie większe zainteresowanie (zwłaszcza wśród najmłodszych pracowników) budzi druga z wymienionych opcji.
Praca przy wystawianiu aukcji z własnym kontem bankowymMałgorzata Łaziuk
Z przeprowadzonych analiz jasno wynika ponadto, że niezależnie od tych potencjalnych modyfikacji, warto, by pracodawcy wzięli pod uwagę również ewentualne zwiększenie wymiaru pracy zdalnej lub hybrydowej.
Jak twierdzi niemal 66% aktywnych zawodowo przedstawicieli pokolenia Z oraz 55% milenialsów, gdyby wdrożenie 4-dniowego tygodnia pracy okazało się niemożliwe, właśnie zwiększenie wymiaru pracy zdalnej lub hybrydowej stanowiłoby dla nich wyjątkowo skuteczną motywację do jeszcze efektywniejszego działania.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.