Czym jest i komu przysługuje nagroda jubileuszowa?
Nagroda jubileuszowa to premia przyznawana pracownikowi w uznaniu za długi staż pracy. Kodeks pracy nie reguluje zasad ich przyznawania, dlatego też nie dotyczą one wszystkich zatrudnionych — zazwyczaj przysługuje ona pracownikom sektora publicznego. Sprawdź, czy przysługuje ci nagroda jubileuszowa i jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać.
- Anna Pakaszewska-Cetera
- /
- 29 lipca 2024
Czym jest nagroda jubileuszowa?
Nagroda jubileuszowa jest swoistym podziękowaniem dla pracownika za wieloletni staż pracy u jednego pracodawcy. Takie uznanie lojalności wobec jednej firmy jest tym bardziej zasadne ze względu na dzisiejszy rynek pracy, który oferuje praktycznie nieograniczone możliwości, a pracownicy znacznie wcześniej zmieniają pracę niż kiedyś.
Nagroda jubileuszowa w postaci premii przyznawana jest po przepracowaniu określonych lat pracy. W staż pracy wliczają się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia, w tym okres prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracę w takim gospodarstwie, pobieranie zasiłku dla bezrobotnych oraz przebywanie na urlopie wychowawczym (nie wlicza się natomiast okres prowadzenia działalności gospodarczej oraz zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych).
Kary w miejscu pracy. Za co mogą być nałożone?Małgorzata Łaziuk
Zazwyczaj premia wypłacana jest pracownikom budżetówki w jubileusz pracy, czyli w okrągłą rocznicę przyjęcia do pracy. Nagrody jubileuszowe mogą być również przyznawane pracownikom prywatnych firm, jeżeli ich szefowie zdecydują zawrzeć takie zapisy w regulaminie zakładowym.
Komu przysługuje nagroda jubileuszowa?
Nagrody jubileuszowe są zazwyczaj przyznawane pracownikom budżetówki — nie częściej niż raz na pięć lat poniższym zawodom:
- nauczycielom,
- pracownikom służby zdrowia,
- pracownikom samorządowym,
- pracownikom służby cywilnej,
- pracownikom urzędów skarbowych,
- górnikom,
- pracownikom instytucji kultury,
- pocztowcom,
- bibliotekarzom.
Na jakie kwoty można liczyć w ramach nagrody jubileuszowej 2024?
O tym, jak wysoka będzie nagroda jubileuszowa, decydują dwa czynniki — długość stażu pracy i kwota wynagrodzenia. Między poszczególnymi zawodami istnieją drobne różnice — np. policjant po 40 latach służby otrzyma 300% miesięcznego uposażenia zasadniczego, a nauczyciel po 40 latach pracy 250% miesięcznego wynagrodzenia. W praktyce najczęściej wygląda to tak:
- po 20 latach pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego,
- po 25 latach – 100% wynagrodzenia miesięcznego,
- po 30 latach pracy w budżetówce – 150% wynagrodzenia miesięcznego,
- po 35 latach – 200% wynagrodzenia miesięcznego,
- po 40 latach – 300% wynagrodzenia miesięcznego,
- po 45 latach pracy – 400% wynagrodzenia miesięcznego.
Nagroda jubileuszowa składa się z różnych elementów wynagrodzenia, takich jak: stałe składniki (pensja zasadnicza i dodatek stażowy), zmienne składniki (np. premie) oraz zmienne składniki za okres dłuższy niż miesiąc (np. premie kwartalne). Warto podkreślić, że nagrody jubileuszowe w sektorze publicznym są zwolnione z opłacania składek ZUS.
O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Co w przypadku, gdy nauczyciel, który jest już na emeryturze, ale wciąż pracuje w szkole? W momencie, gdy nadejdzie 40. rocznica jego pracy – zostanie mu przyznana nagroda jubileuszowa w wysokości 250% obecnego miesięcznego wynagrodzenia. Premię otrzyma również pracownik, który krótko przed jubileuszem odejdzie na emeryturę lub rentę. Jeśli zaś złoży wypowiedzenie umowy o pracę na kilka miesięcy przed jubileuszem, wówczas decyzja o wypłacie nagrody zależy już od aktów prawnych lub wewnątrzzakładowych regulaminów. Trzeba wziąć pod uwagę to, że w tej sytuacji istotne jest pozostawanie w stosunku pracy, do którego wlicza się też okres wypowiedzenia.
Należy mieć na uwadze fakt, że nagroda jubileuszowa może niestety przepaść. Najczęściej dzieje się to w sytuacji, gdy pracownik dostarczy niepełną dokumentację i tym samym nie jest w stanie potwierdzić swojego stażu pracy. Roszczenie o wypłatę nagrody przedawnia się po trzech latach i wówczas pracownik traci szansę na premię. Na szczęście fakt ten nie ma wpływu na kolejne nagrody jubileuszowe.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.