Cukrowy gigant pod lupą UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął postępowanie przeciwko Pfeifer & Langen Polska. Według UOKiK, spółka może w nieuczciwy sposób wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec rolników. To nie pierwsza interwencja UOKiK na rynku produkcji cukru.

Cukrowy gigant pod lupą UOKiK
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 sierpnia 2020

UOKiK ma zastrzeżenia do umów, które cukrowy potentat podpisuje z rolnikami. Uwagę urzędników wzbudziły przede wszystkim zapisy, które nakazują plantatorom kupować nasiona wyłącznie od Pfeifer & Langen. W przypadku użycia innych nasion spółka zastrzegła sobie prawo odmowy zakupu buraków.

Branża cukrowa pod lupą UOKiK

Warto wspomnieć, że Pfeifer & Langen jest jedym z największych producentów cukru w Polsce. Zdaniem UOKiK takie postępowanie może nosić znamiona nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Wszystko przez to, że zapisy w umowie z Pfeifer & Langen pozbawiają plantatorów możliwości swobodnego wyboru nasion, które będą odpowiednie na przykład do rodzaju gleby czy lokalnych warunków pogodowych.

Umowa przewiduje, że jeśli rolnik wykorzysta nasiona kupione od kogoś innego, to Pfeifer & Langen może odmówić przyjęcia buraka cukrowego, co powoduje, że trud rolnika pójdzie w całości na marne.

Spółce Pfeifer & Langen grozi kara do 3 proc. obrotu.

Warto przypomnieć, że postępowanie wobec Pfeifer & Langen nie jest pierwszą interwencją urzędu w stosunku do producentów cukru. Rok temu, w 2019 r. Urząd wydał decyzję, w której przyjął zobowiązanie spółkę Sudzucker Polska do zmiany praktyk niekorzystnych dla rolników.

Jak przekonuje w swoim oświadczeniu prezes UOKiK Tomasz Chróstny, „ochrona polskich rolników to ważna część działalności Urzędu. Dlatego oprócz postępowania przeciwko Pfeifer & Langen wszcząłem również postępowanie wyjaśniające, w którym sprawdzimy, czy pozostali producenci cukru w Polsce nie wykorzystują przewagi kontraktowej względem rolników w podobny sposób”.

Rynek rolno-spożywczy znajduje się pod baczną obserwacją prezesa UOKiK. Niedawno zakończyły się postępowania wobec stu największych podmiotów na tym rynku. Po interwencji Prezesa Tomasza Chróstnego większość przedsiębiorców w toku postępowania UOKiK wypłaciła zaległe pieniądze dostawcom i usunęła kwestionowane zapisy z polityk handlowych oraz zawartych kontraktów. Działania podmiotów, które nie zmieniły swoich praktyk badamy w ramach postępowań wyjaśniających z w sprawie  nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej Są to Auchan Polska, Eurocash, Makro Cash and Carry Polska, SCA Intermarche.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów czuwa nad tym by firmy nie działały na zasadzie zmowy cenowej, a także nie narzucały niekorzystnych warunków umów korzystając z dominującej pozycji na rynku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!