Cyberprzemoc wobec dzieci: co mogą zrobić rodzice?

Przemoc w żadnej formie nie może być nigdy akceptowana. Mimo że jest to oczywiste hasło, często o nim zapominamy w kontekście przestępstw i oszustw, które dokonują się przez Internet. Jednak jej skutki w tej formie również są bardzo dotkliwe, dlatego zastanowimy się dzisiaj co to jest cyberprzemoc i jak się przed nią skutecznie bronić.

Cyberprzemoc wobec dzieci: co mogą zrobić rodzice?
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 12 października 2023

Cyberprzemoc w szkole – oznaki

Pewnie wielu z nas spotkało się kiedykolwiek z formą „tradycyjnej” przemocy fizycznej w szkole. Nawet jeśli nie miało to miejsca w Twoim przypadku, media stosunkowo często upubliczniają historie takich zdarzeń. Z cyberprzemocą jest jednak o tyle gorzej, że często nie pozostawia widocznych śladów, w związku z czym trudniej jest ją odkryć, a następnie z nią walczyć.

Nie jest jednak aż tak źle, ponieważ nawet cyberprzemoc jest w stanie pozostawić po sobie ślady, które jako czujny rodzic znający swoją pociechę możesz zobaczyć. Wśród najczęściej wymienianych objawów cyberprzemocy znajdują się:

  • zdenerwowanie oraz niepokój dziecka,
  • unikanie aktywności społecznych związanych ze szkołą,
  • odosobnienie,
  • zamknięcie się w sobie,
  • zablokowanie kont w mediach społecznościowych i na innych platformach,
  • brak chęci do opowiedzenia czym akurat się zajmuje przed komputerem,
  • kłopoty ze snem lub apetytem.

Zastraszanie przez telefon może też pozostawić inne ślady, takie jak nieznane numery w historii połączeń czy podejrzane SMS-y lub maile. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko jest w ten sposób atakowane, warto sprawdzić co faktycznie za tym stoi, a nie czekać aż problem sam się rozwiąże.

Jak zapobiegać cyberprzemocy jako rodzic?

Podobnie jak w przypadku przemocy fizycznej, nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować cyberprzemocy. Możemy jednak spróbować nauczyć się z nią walczyć i bronić się przed nią. Najlepszą metodą jest oczywiście unikanie nadmiernego korzystania z sieci, jednak warto też pomyśleć o odpowiedniej kontroli.

Dla rodziców chcących wprowadzić kontrolę rodzicielską, aplikacja śledząca dziecko mSpy stanowi ciekawą propozycję, która pozwoli między innymi na:

  • monitorowanie aktualnego i historycznego położenia Twojego dziecka,
  • przeglądanie aktywności w mediach społecznościowych, takich jak WhatsApp, Snapchat, Facebook, Skype i inne),
  • analizę multimediów – zdjęć, filmów, muzyki…
  • przeglądanie wiadomości mailowych oraz SMS-ów,
  • zapisanie haseł oraz usuniętych wiadomości dzięki funkcji keyloggera.

Jak zapobiegać cyberprzemocy z mSpy? To proste – wystarczy, że zainstalujesz program na telefonie Twojego dziecka oraz właściwie go skonfigurujesz. Interesujące Cię dane będą od tego momentu automatycznie przesyłane na Twoje konto. Zebrane informacje zobaczysz w przystępnej formie w serwisie producenta.

Zastraszanie przez telefon – jak sobie z nim radzić?

Cyberprzemoc w Internecie często odbywa się według podobnego schematu, który bazuje na strachu. Co ciekawe, łatwiej jest się zgodzić na cyberprzemoc ze względu na strach przed przemocą fizyczną. Należy jednak pamiętać, że oba rodzaje przemocy są tak samo niebezpieczne – jest to nieprawda, że przemoc w Internecie jest mniej groźna.

Należy uczulać dzieci, by w sytuacji zagrożenia zachowywały się we właściwy sposób. Wśród działań, które warto podjąć są między innymi:

  • blokowanie kont, które komunikują się w sposób wskazujący na cyberprzemoc,
  • wykonywanie zrzutów ekranu wiadomości, świadczących o cyberprzemocy,
  • maksymalne ograniczenie udostępniania danych w mediach społecznościowych.

Częstą taktyką atakujących jest nawiązanie dyskusji. Nie prowadzi to jednak do niczego dobrego, dlatego naucz swoje dziecko, by w takich momentach po prostu zablokowało danego użytkownika.

Warto też wspominać dziecko i kontrolować to, co znajduje się w publicznych mediach społecznościowych i innych serwisach. Im jest tego mniej, tym większa prywatność i bezpieczeństwo.

Podsumowanie

Cyberprzemoc w szkole staje się zjawiskiem coraz powszechniejszym w dobie Internetu. Dlatego tak ważne jest, by jako rodzic wiedzieć jak należy się przed nią bronić.

Sporo dobrego są w stanie zrobić aplikacje do kontroli rodzicielskiej, jednak należy też często rozmawiać z dziećmi i uczyć ich właściwych zachowań, takich jak blokowanie użytkowników czy zapisywanie podejrzanych konwersacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Dziecko

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!