Polska astrofizyczka dokonuje przełomu w dziedzinie medycyny

Opracowana przez polską astrofizyczkę przełomowa technologia, umożliwi wszystkim użytkownikom słuchawek dousznych uzyskanie szczegółowych i dokładnych danych na temat swojego stanu zdrowia. O tym, jak zgłębianie tajemnic kosmosu przyczyniło się do rewolucji w medycynie, piszemy poniżej.

Polska astrofizyczka dokonuje przełomu w dziedzinie medycyny
  • Jakub Stasak
  • /
  • 2 listopada 2023

Kosmos i medycyna

W 2019 roku, na podstawie pracy poświęconej wykorzystaniu soczewek grawitacyjnych jako teleskopów o wysokiej rozdzielczości, Anna Barnacka uzyskała na Uniwersytecie Jagiellońskim stopień doktora habilitowanego.

Polska badaczka jest laureatką prestiżowego programu stypendialnego Einsteina, dzięki któremu młodzi naukowcy mogą swoje badania prowadzić na dowolnej uczelni w Stanach Zjednoczonych.

Astrofizyczka postawiła na Uniwersytet Harvarda, gdzie wkrótce wypracowała sobie pozycję światowego autorytetu w zakresie badań nad tzw. efektem soczewkowania grawitacyjnego.

Zjawisko to pozwala odkrywać kolejne tajemnice aktywnych galaktyk zasilanych przez super masywne czarne dziury.

Czym jest patent?Czym jest patent?Jakub Stasak

Kosmiczne rozwiązania Barnacka postanowiła wykorzystać do monitorowania ludzkiego serca.

Choć takie możliwości dawało już wiele powszechnie dostępnych na rynku urządzeń, to, w przeważającej większości, zasada ich działania opierała się na diodach świetlnych (technologia PPG), które miały szereg ograniczeń (m.in. zdecydowanie gorzej sprawdzały się przy ciemnej skórze czy ponadprzeciętnej ilości tkanki tłuszczowej).

Jak się okazało, pomiary dorównujące swoją wiarygodnością badaniom ambulatoryjnym można przeprowadzić, wprowadzając do ucha odpowiedni mikrofon, a następnie właściwie przetwarzając tak uzyskany sygnał (ucho zbiera z wewnątrz organizmu poddźwięki, z nich zaś wydobywane są informacje).

Serce pod stałą kontrolą

Wspomnianą funkcję pełnić mają podzespoły wykorzystywane w słuchawkach dousznych, bez których wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania.

Pierwszym etapem wcielania w życie rewolucyjnej idei było stworzenie, działającego w Cambridge, zespołu ekspertów, rozwojem koncepcji zajęli się następnie polscy programiści, do dziś pracujący w Krakowie.

Kilkuletnie wytężone badania zaowocowały opracowaniem hemodynografii infradźwiękowej (w skrócie IH) – technologii, na którą założona przez Annę Barnacką firma otrzymała patent w Stanach Zjednoczonych.

Polka w NASA. Ogromny sukces 27-letniej Julii StankiewiczPolka w NASA. Ogromny sukces 27-letniej Julii StankiewiczJakub Stasak

Analizowana metoda pozwala na ten moment m.in. szczegółowo monitorować tętno oraz tzw. zmienność rytmu zatokowego – co z kolei umożliwia oznaczenie poziomu stresu.

Dalekosiężne plany zakładają zaś ponadto pomiary ciśnienia krwi i monitoring oddechu.

Unijne dofinansowanie i strategiczny inwestor

Dalszy rozwój prac nad algorytmami pomiaru parametrów oddechowych ma być finansowany z wykorzystaniem kapitału programu FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki) – wniosek o dofinansowanie badań opiewa na kwotę około 10 milionów złotych.

Jak wygląda rekrutacja do kosmicznego zespołu ESA? Opowiada Sławosz UznańskiJak wygląda rekrutacja do kosmicznego zespołu ESA? Opowiada Sławosz UznańskiJakub Stasak

Przeprowadzone dotychczas badania kliniczne, opracowanie produktu oraz rozwój technologii pochłonęły zaś już około 10 milionów dolarów.

Większość wspomnianych środków pochodziła od inwestorów indywidualnych oraz inwestora strategicznego, a zostać nim miał jeden z czołowych producentów słuchawek na świecie.

Podstawę biznesowej strategii firmy stanowi sprzedaż wyników przeprowadzanych analiz za pośrednictwem aplikacji mobilnej, a także licencjonowanie wbudowanego w słuchawki oprogramowania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!