Polka w NASA. Ogromny sukces 27-letniej Julii Stankiewicz

Automatyzacja procesu mapowania klęsk żywiołowych – brzmi ambitnie, odpowiedzialnie i dumnie, tym dumniej, że w strukturach NASA odpowiedzialna za to zagadnienie będzie 27-letnia Polka Julia Stankiewicz.

Polka w NASA. Ogromny sukces 27-letniej Julii Stankiewicz
  • Jakub Stasak
  • /
  • 8 maja 2023

O przekraczaniu (nie tylko państwowych) granic

Gdańsk-Manchester-Paryż-Monachium-Kalifornia – tak, w największym skrócie, wygląda fascynująca życiowo-zawodowa droga, przebyta do tej pory przez Julię Stankiewicz.

Użycie w powyższym kontekście przymiotnika „fascynująca” jest tym bardziej zasadne, że dla 27-letniej Polki to dopiero początek ścieżki kariery, w trakcie której będzie mogła rozwijać swoją największą życiową pasję.

Szkołę podstawową i gimnazjum Julia skończyła w Gdańskiej Autonomicznej Szkole na Osieku, egzamin dojrzałości również zdała w mieście Neptuna – jest absolwentką V LO imienia Stefana Żeromskiego.

Jak wygląda rekrutacja do kosmicznego zespołu ESA? Opowiada Sławosz UznańskiJak wygląda rekrutacja do kosmicznego zespołu ESA? Opowiada Sławosz UznańskiJakub Stasak

W roku 2018 odebrała z rąk ówczesnego prezydenta Gdańska stypendium, którego patronem jest Gabriel Daniel Fahrenheit – pierwsze w Polsce stypendium przeznaczone na finansowanie studiów zagranicznych.

Właśnie dzięki niemu (oraz swoim zdolnościom i pracowitości oczywiście) nasza bohaterka została studentką Uniwersytetu w Manchesterze, gdzie, uzyskując licencjat, ukończyła inżynierię lotniczą.

Aktualnie 27-latka studiuje inżynierię kosmiczną na Uniwersytecie Technicznym w Monachium (pisze pracę magisterską).

Jej miłość do nauki języków obcych (zna biegle francuski, angielski oraz niemiecki) zaowocowała także wyjazdem w ramach programu Erasmus na paryską Sorbonę.

Nasza w NASA

Gdańszczanka ma za sobą ponadto współpracę z takim gigantem światowej motoryzacji, jak, produkujący również silniki samolotowe, Rolls-Royce czy uczestnictwo w szkole organizowanej przez Airbus oraz Europejską Agencję Kosmiczną, zna też kilka języków programowania.

Swój wszechstronny talent Julia wykorzystała biorąc udział w pracach zespołu projektującego satelitę MOVE – III.

Urządzenie ma wykonywać pomiary submilimetrowych cząstek asteroid i kosmicznych śmieci.

Przykład naszej uzdolnionej rodaczki może być doskonałą ilustracją klasycznej sentencji, głoszącej, że „przez trudy do gwiazd”, wyjątkowo dużo znajdziemy w tej historii przeszkód natury formalno-finansowej.

Ze względu na możliwość wykorzystania technologii kosmicznych do celów wojskowych (na przykład drony czy satelity militarne), na terenie Stanów Zjednoczonych obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące zatrudniania w strukturach NASA osób niebędących obywatelami USA.

Gdzie śledzić misję Artemis 1? Ludzkość wraca na Księżyc!Gdzie śledzić misję Artemis 1? Ludzkość wraca na Księżyc!Anna Malinowska

Po przejściu niezwykle skomplikowanego procesu rekrutacji wybrani kandydaci rozpoczynają w organizacji staż, co z kolei wiąże się z koniecznością poszukiwania dodatkowego źródła finansowania swojego pobytu za oceanem.

Z pomocą Julii Stankiewicz przyszły tu cztery organizacje: Fundacja im. Rafała Brzoski, Fundacja Rozwoju Talentów, Fundacja im. Anny Pasek oraz Uniwersytet Techniczny w Monachium, którego studentką jest Polka.

Dzięki temu, już niebawem rozpocznie ona pracę nad mapowaniem klęsk żywiołowych w ramach programu ARIA, projekt ten wykorzystuje dane satelitarne do analizy przesunięć Ziemi, powodzi czy pożarów.

Kosmiczna wiertarka i marsjańskie łaziki – polska myśl techniczna w międzynarodowych projektach badawczych

Przed czterema laty do Agencji dołączyła inżynier Dorota Budzyń.

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej wzięła udział w dwutygodniowym eksperymencie symulującym pobyt człowieka na Księżycu.

Wniosła znaczący wkład w powstanie kilku wersji marsjańskich łazików Scorpio, a także w wystrzelenie w kosmos specjalnie skonstruowanej wiertarki. Wyjątkowo zaawansowany technologicznie sprzęt niezbędny jest do badania potencjalnych przyszłych sposobów eksploracji asteroid.

Czym jest Starlink? Jak Elon Musk pomoże Ukrainie?Czym jest Starlink? Jak Elon Musk pomoże Ukrainie?Monika Świetlińska

Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA to miejsce pracy doktor Adriany Blachowicz.

Przepustką do międzynarodowej kariery stały się w jej przypadku studia z zakresu biotechnologii na lubelskim UMCS-ie.

Mikrobiolożka ma w swoim zawodowym CV m.in. udział w projekcie Sensoria – analogowej marsjańskiej misji w habitacie na Hawajach.

Przygotowaniem misji takich sond kosmicznych, jak: Galileo, Ulysses, Cassini-Huygens czy Rosetta, poszczycić się zaś może Artur Bartłomiej Chmielewski, prywatnie syn legendarnego rysownika i publicysty Henryka Jerzego Chmielewskiego, twórcy komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!