Prezydencka ustawa o drogach lokalnych

Pod koniec kwietnia Andrzej Duda, prezydent RP odwiedził Pajęczno (województwo łódzkie). Była to pierwsza wizyta głowy państwa polskiego w tym mieście od 1989 roku. Podczas przemówienia Andrzej Duda powiedział o nowej ustawie, którą przygotowała jego kancelaria. Jej celem jest uproszczenie budowy dróg o skomplikowanym statusie prawnym w powiatach i gminach.

Prezydencka ustawa o drogach lokalnych
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 8 maja 2023

Stan prawny dróg

Prezydencki projekt ustawy dotyczy rozwoju dróg lokalnych,zarówno tych gminnych jak i powiatowych. A mianowicie chodzi o uproszczenieprocedur, które pozwolą skorzystać ze środków.

- Chodzi o to, że te drogi bardzo często od lat zajmująniewielkie fragmenty nieruchomości, które są nieuregulowane, jeśli chodzi ostan prawny – powiedział Andrzej Duda w Pajęcznie.

- Przyjmujemy założenie, że jeżeli jakaś droga istnieje od20 lat, to będzie można dokonać przejęcia i uregulowania takich stanówprawnych, oczywiście z wypłatą odpowiednich odszkodowań. Ze wszystkimimożliwościami odwołań sądowych itd. Ale po to właśnie, żeby umożliwićsamorządom uregulowanie kwestii własnościowych i korzystanie z tych funduszyrządowych, żeby jak najszybciej ten rozwój sieci drogowej postępował. Bo tojest dzisiaj fundamentalna kwestia, jeżeli chodzi o rozwój kraju – dodał.

Bez rozwoju komunikacji nie będzie niczego

Dalej prezydent RP podkreślił, że nie ma żadnych wątpliwościco do tego, że kiedy mowa o rozwoju zrównoważonym, to mowa tu o całej Polsce, anie tylko o dużych miastach. Jego zdaniem, równomierny rozwój dróg ikomunikacji ma absolutnie fundamentalne znaczenie.

- Nie będzie rozwoju przedsiębiorstw, nie będzie dojazdu dopracy, nie będzie w związku z tym wielu możliwości życiowych, edukacyjnych –jeżeli nie będzie rozwiniętej komunikacji – powiedział Andrzej Duda.

Strefa zamieszkania i strefa ruchu. Gdzie pieszy ma pierwszeństwo?Strefa zamieszkania i strefa ruchu. Gdzie pieszy ma pierwszeństwo?Jan Wróblewski

Prezydent RP podczas swojego wystąpienia poprosił samorządowcówo wyrozumiałość. Podkreślił, że proces rozwoju polskich dróg trwa, ale aby sięzakończył, potrzebny jest czas.

Nadrabiać dystans

- Polska rozwija się najbardziej dynamicznie tam, gdzie jestdobra komunikacja. Dlatego te wszystkie programy: „Program stu przystanków”,dlatego „Program rozwoju kolei”, dlatego właśnie „Program rozwoju dróg”. I tona bardzo wielu poziomach – poczynając od tych dróg lokalnych, a na tychnajwiększych drogach ekspresowych skończywszy. Wszystkie one są nam ogromniepotrzebne – powiedział Andrzej Duda.

- Musimy realizować te inwestycje, jeżeli chcemy nadrabiaćten dystans, który kiedyś powstał pomiędzy nami a zachodem Europy na skutek tego,że przez tyle dziesięcioleci byliśmy w sowieckiej strefie wpływów, za żelaznąkurtyną, gdzie nie byliśmy suwerenni, skąd chcieliśmy się wyrwać – dodał.

Fundusz Rozwoju Dróg

Obecne, jeśli chodzi o budowę dróg, samorządy mogą korzystaćz rządowego wsparcia w postaci Funduszu Rozwoju Dróg, który powstał w 2020roku. Program ten stanowi kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań nadrogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jestprzyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej naszczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania irozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli.

Czy gmina może zabrać część działki na drogę?Czy gmina może zabrać część działki na drogę?Jakub Stasak


Utworzenie Funduszu ma również na celu poprawębezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej siecidrogowej, a także poprawę oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenówinwestycyjnych. Rozwój lokalnej infrastruktury drogowej stanowi przy tymdziałanie komplementarne do inicjatyw podejmowanych na szczeblu krajowym wodniesieniu do budowy systemu autostrad i dróg ekspresowych, przyczyniając siędo stworzenia spójnego i zintegrowanego systemu transportowego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!