Kasjerka CBA zatrzymana

Na warszawskiej Białołęce policja zatrzymała Katarzynę G., byłą kasjerkę Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Kobietę poszukiwano listem gończym, ponieważ pomimo wyroku skazującego nie stawiła się ona do więzienia.

Kasjerka CBA zatrzymana
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 5 maja 2023

 Kasjerka CBA zatrzymana

Informację o zatrzymaniu kobiety podał dziennik "Rzeczpospolita". Katarzyna G. została skazana na sześć lat i cztery miesiące pozbawienia wolności za wynoszenie służbowych pieniędzy. Wyrok w tej sprawie zapadł jeszcze w 2022 roku, jest prawomocny. Zatrzymanie miało miejsce 7 kwietnia 2023 roku.  Dokonali go policjanci z wydziału kryminalnego komisariatu na warszawskiej Białołęce.

Unikała kary

Katarzyna G. jest była na wolności od kwietnia minionego roku, kiedy wyszła z aresztu. Następne, po uprawomocnieniu się wyroku, była kasjerka CBA, jak informowała sekcja prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie, "została wezwana do stawiennictwa we właściwej jednostce penitencjarnej w terminie do 22 sierpnia 2022 r."

Katarzyna G. tego nie zrobiła i kilkakrotnie próbowała odsunąć od siebie widmo odsiadki. Sama lub przez adwokata składała w 2022  roku wnioski: o wstrzymanie wykonania kary, a później o jej odroczenie.

List gończy

Warszawski sąd żadnego z tych wniosków nie uwzględnił, uznając, że nie ma do tego podstaw. Już w tym roku wpłynęła ponowna prośba ze strony G. o odroczenie wykonania kary — na kilka dni przed tym, jak sąd zarządził poszukiwanie jej listem gończym. Następnie Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie o poszukiwaniu Katarzyny G. listem gończym.

Rząd chce powołać Centralne Biuro Zwalczania CyberprzestępczościRząd chce powołać Centralne Biuro Zwalczania CyberprzestępczościAnna Malinowska

Afera z przeznaczonymi na cele operacyjne milionami złotych, które zniknęły z kasy CBA, wybuchła w grudniu 2019 r., gdy okazało się, że w kasie nie ma gotówki na działalność operacyjną tej służby.

Zabrała ponad 9 mln zł

Katarzyna G. przyznała szefom, że wzięła 4 mln zł – dla teściowej, której groziła utrata pensjonatu – i dała je mężowi, by je pomnożył u bukmachera, żeby "spłacić matkę" i oddać gotówkę CBA. Prokuratura jednak ustaliła, że kasjerka pieniądze z CBA pobierała od 2017 roku. W sumie ukradła 9,23 mln zł.

Nowa jednostka policji – Centralne Biuro Zwalczania CyberprzestępczościNowa jednostka policji – Centralne Biuro Zwalczania CyberprzestępczościMikołaj Frączak

Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) jest służbą specjalną powołaną do zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także do zwalczania działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa.

23 jednostki organizacyjne

Szef CBA jest centralnym organem administracji rządowej, nadzorowanym przez Prezesa Rady Ministrów. W skład CBA wchodzą 23 jednostki organizacyjne. Biuro zatrudnia ponad 1300 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, którzy są wysokiej klasy profesjonalistami w dziedzinach związanych z realizacją zadań służby.

Są to specjaliści z zakresu pracy operacyjnej, czynności dochodzeniowo-śledczych, analiz, czynności kontrolnych, bezpośrednich działań ochronnych, bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych, ochrony informacji niejawnych i danych osobowych, obsługi prawnej, logistyki i finansów, audytu i bezpieczeństwa wewnętrznego, współpracy międzynarodowej oraz zabezpieczenia i szkolenia kadr.

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!