Nowe kwatery dla Służby Więziennej przy Areszcie Śledczym w Warszawie-Białołęce

- Powstanie 100 nowych mieszkań dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. To dodatkowa zachęta dla chcących wstąpić w szeregi tej formacji – powiedział Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości. Kwatery tymczasowe powstaną przy Areszcie Śledczym w Warszawie–Białołęce.

Nowe kwatery dla Służby Więziennej przy Areszcie Śledczym w Warszawie-Białołęce
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 4 maja 2023

Inwestycja za około 63 mln zł

Podpisanie porozumienia to początek inwestycji wartej ok. 63 mln złotych, finansowanej w ramach Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025. — Ta inwestycja jest bardzo ważna także dlatego, że osadzeni są też „sponsorami” tego przedsięwzięcia. Jest ono realizowane także z ich składek do Funduszu Aktywizacji Zawodowej. Pracuje dziś 97 proc. osadzonych zdolnych do pracy – powiedział wiceminister Michał Woś.

Czy za długi można pójść do więzienia?Czy za długi można pójść do więzienia?Michał Górecki

To pierwsza taka umowa od lat – podkreślił wiceminister, a 64 kolejne mieszkania dla funkcjonariuszy Służby Więziennej mają powstać na Śląsku. – Ta inwestycja to fantastyczna wiadomość dla mieszkańców Białołęki, zwłaszcza, że powstaje w porozumieniu z nimi – zaznaczył wiceminister Sebastian Kaleta. – Wpisuje się w wieloletnie działania Ministerstwa Sprawiedliwości na rzecz poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy Służby Więziennej – dodał.

W lokalach będzie podstawowe wyposażenie

Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński dziękował kierownictwu Ministerstwa Sprawiedliwości za decyzję o inwestycji i za to, że po latach starań funkcjonariusze Służby Więziennej mają te same uprawnienia co wszystkie inne służby mundurowe. Porozumienie podpisali dyrektor Polskiej Grupy SW Przedsiębiorstwo Państwowe Artur Dziadosz i dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce ppłk Aneta Maicka.

Czy Służba Więzienna zyska uprawnienia wojska?Czy Służba Więzienna zyska uprawnienia wojska?Anna Petynia-Kawa

Nowe budynki i parking dla funkcjonariuszy i ich rodzin, które powstaną na Białołęce, będą posiadały m.in. instalację elektryczną z panelami fotowoltaicznymi.  W lokalach będzie podstawowe wyposażenie, a mieszkania zostaną oddane funkcjonariuszom „pod klucz”.

Największy w Europie

 Areszt Śledczy w Warszawie-Białołęce  znajdujący się w Warszawie, w dzielnicy Białołęka. Przeznaczony dla około 1770 osadzonych. „Białołęka” jest aresztem dla mężczyzn  (tymczasowo aresztowanych, deportowanych z innego państwa na podstawie umów międzynarodowych w tym Europejskiego Nakazu Aresztowania, skazanych wobec których toczą się postępowania przed sądem w innych sprawach, odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy, recydywistów w warunkach zakładu półotwartego oraz młodocianych.

Areszt Śledczy w Białołęce jest największym tego typu obiektem w Europie. Składa się z czterech czteropiętrowych pawilonów Oddziałów Penitencjarnych oraz Oddziału Szkoły Centrum Kształcenia Ustawicznego. Cele, pokoje widzeń adwokackich i przesłuchań oraz inne pomieszczenia połączone są podziemnymi jednokierunkowymi korytarzami, a każdy pas ruchu oddziela od drugiego gruby mur. Co kilkadziesiąt metrów są kraty ograniczające ruch w obrębie jednego pawilonu, monitorowane przez kamery.

Na poziomie piwnic znajdują się magazyny, łaźnie, depozyty, biblioteka, kaplica, warsztaty remontowe oraz pomieszczenia medyczne z pracownią RTG i gabinetem stomatologicznym. Obecnie łaźnie są w każdym oddziale, wcześniej należało schodzić do podziemi pod prysznice ogólne. Odnowiona jest też nowoczesna kuchnia.

Ponadto skazani mają do dyspozycji bibliotekę z księgozbiorem ok. 10.000 woluminów. Na sali widzeń znajduje się kantyna. Przed aresztem działa też bufet-poczekalnia, gdzie można zamówić obiad dla osoby odwiedzanej. Rzeczy zakupione muszą zostać zjedzone podczas widzenia lub zabrane przez osobę odwiedzającą. Na sali widzeń jest kącik z zabawkami dla dzieci. Istnieje możliwość otrzymania widzenia bez dozoru w jednym z dwóch pomieszczeń zamykanych na klucz.

Fot. Służba Więzienna 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!