Nowe kwatery dla Służby Więziennej przy Areszcie Śledczym w Warszawie-Białołęce

- Powstanie 100 nowych mieszkań dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. To dodatkowa zachęta dla chcących wstąpić w szeregi tej formacji – powiedział Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości. Kwatery tymczasowe powstaną przy Areszcie Śledczym w Warszawie–Białołęce.

Nowe kwatery dla Służby Więziennej przy Areszcie Śledczym w Warszawie-Białołęce
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 4 maja 2023

Inwestycja za około 63 mln zł

Podpisanie porozumienia to początek inwestycji wartej ok. 63 mln złotych, finansowanej w ramach Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025. — Ta inwestycja jest bardzo ważna także dlatego, że osadzeni są też „sponsorami” tego przedsięwzięcia. Jest ono realizowane także z ich składek do Funduszu Aktywizacji Zawodowej. Pracuje dziś 97 proc. osadzonych zdolnych do pracy – powiedział wiceminister Michał Woś.

Czy za długi można pójść do więzienia?Czy za długi można pójść do więzienia?Michał Górecki

To pierwsza taka umowa od lat – podkreślił wiceminister, a 64 kolejne mieszkania dla funkcjonariuszy Służby Więziennej mają powstać na Śląsku. – Ta inwestycja to fantastyczna wiadomość dla mieszkańców Białołęki, zwłaszcza, że powstaje w porozumieniu z nimi – zaznaczył wiceminister Sebastian Kaleta. – Wpisuje się w wieloletnie działania Ministerstwa Sprawiedliwości na rzecz poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy Służby Więziennej – dodał.

W lokalach będzie podstawowe wyposażenie

Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński dziękował kierownictwu Ministerstwa Sprawiedliwości za decyzję o inwestycji i za to, że po latach starań funkcjonariusze Służby Więziennej mają te same uprawnienia co wszystkie inne służby mundurowe. Porozumienie podpisali dyrektor Polskiej Grupy SW Przedsiębiorstwo Państwowe Artur Dziadosz i dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce ppłk Aneta Maicka.

Czy Służba Więzienna zyska uprawnienia wojska?Czy Służba Więzienna zyska uprawnienia wojska?Anna Petynia-Kawa

Nowe budynki i parking dla funkcjonariuszy i ich rodzin, które powstaną na Białołęce, będą posiadały m.in. instalację elektryczną z panelami fotowoltaicznymi.  W lokalach będzie podstawowe wyposażenie, a mieszkania zostaną oddane funkcjonariuszom „pod klucz”.

Największy w Europie

 Areszt Śledczy w Warszawie-Białołęce  znajdujący się w Warszawie, w dzielnicy Białołęka. Przeznaczony dla około 1770 osadzonych. „Białołęka” jest aresztem dla mężczyzn  (tymczasowo aresztowanych, deportowanych z innego państwa na podstawie umów międzynarodowych w tym Europejskiego Nakazu Aresztowania, skazanych wobec których toczą się postępowania przed sądem w innych sprawach, odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy, recydywistów w warunkach zakładu półotwartego oraz młodocianych.

Areszt Śledczy w Białołęce jest największym tego typu obiektem w Europie. Składa się z czterech czteropiętrowych pawilonów Oddziałów Penitencjarnych oraz Oddziału Szkoły Centrum Kształcenia Ustawicznego. Cele, pokoje widzeń adwokackich i przesłuchań oraz inne pomieszczenia połączone są podziemnymi jednokierunkowymi korytarzami, a każdy pas ruchu oddziela od drugiego gruby mur. Co kilkadziesiąt metrów są kraty ograniczające ruch w obrębie jednego pawilonu, monitorowane przez kamery.

Na poziomie piwnic znajdują się magazyny, łaźnie, depozyty, biblioteka, kaplica, warsztaty remontowe oraz pomieszczenia medyczne z pracownią RTG i gabinetem stomatologicznym. Obecnie łaźnie są w każdym oddziale, wcześniej należało schodzić do podziemi pod prysznice ogólne. Odnowiona jest też nowoczesna kuchnia.

Ponadto skazani mają do dyspozycji bibliotekę z księgozbiorem ok. 10.000 woluminów. Na sali widzeń znajduje się kantyna. Przed aresztem działa też bufet-poczekalnia, gdzie można zamówić obiad dla osoby odwiedzanej. Rzeczy zakupione muszą zostać zjedzone podczas widzenia lub zabrane przez osobę odwiedzającą. Na sali widzeń jest kącik z zabawkami dla dzieci. Istnieje możliwość otrzymania widzenia bez dozoru w jednym z dwóch pomieszczeń zamykanych na klucz.

Fot. Służba Więzienna 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!