W Polsce będą serwisowane czołgi Leopard z Ukrainy

W gliwickich Zakładach Mechanicznych „BUMAR-ŁABĘDY” zakładach zostanie uruchomiona druga linia produkcji 155 mm armatohaubic samobieżnych Krab, a także centrum serwisowe, którego zadaniem będą obsługi i naprawy czołgów Leopard 2 przekazanych przez międzynarodową koalicję Siłom Zbrojnym Ukrainy.

W Polsce będą serwisowane czołgi Leopard z Ukrainy
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 2 maja 2023

Druga linia produkcyjna dla "Krabów" oraz serwis "Leopardów"

Pod koniec kwietnia w Zakładach Mechanicznych „BUMAR-ŁABĘDY” premier Mateusz Morawiecki oraz Marusz Błaszczak, wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej, ogłosili, że w gliwickich zakładach zostanie uruchomiona druga linia produkcji 155 mm armatohaubic samobieżnych Krab, a także centrum serwisowe, którego zadaniem będą obsługi i naprawy czołgów Leopard 2 przekazanych przez międzynarodową koalicję Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Nowy bojowy wóz pancerny Borsuk testowany na poligonieNowy bojowy wóz pancerny Borsuk testowany na poligonieMikołaj Frączak

Przywozimy dobre wiadomości. W Bumarze, w Gliwicach będzie [uruchomiona] produkcja Kraba. […] Od tego, jaki będzie potencjał polskiej zbrojeniówki długofalowo, będzie też zależało bezpieczeństwo Polski. Będzie po pierwsze produkcja Krabów, przeniesiona część produkcji Krabów, ale również tutaj będzie centrum serwisowania, centrum napraw dla czołgów Leopard. Na Śląsku jest wielki potencjał produkcyjny. Śląsk jest perłą w koronie polskiego przemysłu i tak musi pozostać, i tak pozostanie – powiedział Mateusz Morawiecki.

Dzięki porozumieniu z niemieckim odpowiednikiem Błaszczaka 

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak doprecyzował, że wspomniane centrum serwisowe zostanie uruchomione dzięki porozumieniu, które zawarł ze swoim niemieckim odpowiednikiem Borisem Pistoriusem 21 kwietnia podczas spotkania w bazie Ramstein.

Bon turystyczny również na wakacje 2022Bon turystyczny również na wakacje 2022Monika Świetlińska

Tego dnia wicepremier Mariusz Błaszczak brał udział w konferencji wsparcia dla Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) z udziałem przedstawicieli kilkudziesięciu państw, pod przewodnictwem sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych Lloyda J. Austina.

Podczas spotkania szefowie obrony narodowej Polski, Niemiec i Ukrainy podpisali list intencyjny dotyczący stworzenia i prowadzenia hubu, w którym będzie naprawiany sprzęt, który został przekazany na Ukrainę, w tym czołgi Leopard 2.

Intensywne zabiegi o Gliwice 

Intensywnie zabiegałem o to, żeby właśnie tu w Gliwicach w Bumarze – Łabędy powstało centrum serwisowo-naprawcze całej rodziny czołgów Leopard 2. W ostatni piątek w Ramstein, odbyło się spotkanie ministrów obrony państw wspierających Ukrainę. Podczas tego spotkania podpisałem stosowne porozumienie z moim odpowiednikiem niemieckim i ukraińskim, na podstawie którego jeszcze w maju centrum serwisowe rozpocznie swoją działalność. Na Ukrainę trafiły lub niedługo trafią dwa bataliony czołgów Leopard 2 – zarówno w wersji A4 jak i w wersji A6. Wszystkie te czołgi będą serwisowane i naprawiane tu właśnie w Bumarze – Łabędy. Tu w Gliwicach ‒ powiedział Mariusz Błaszczak.

Porozumienie wejdzie formalnie w życie po ostatecznym doprecyzowaniu jego warunków i zapewnieniu – na drodze odrębnych umów – wsparcia technicznego producentów czołgu oraz dostawców jego kluczowych zespołów (silnik, skrzynia biegów, przyrządy optoelektroniczne, sprzęt łączności itp.).

Przypomnijmy, że serwis Leopardów 2 nie będzie jedynym zadaniem realizowanym przez ZM „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy. 7 kwietnia poinformowano, że w gliwickich zakładach rozpoczęły się prace związane z realizacją umowy na prowadzenie remontów czołgów T-64. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane pomiędzy ZM „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. a ukraińskim Koncernem Państwowym Ukrobronprom. „BUMAR-ŁABĘDY” i Ukrobronprom utworzyły centrum napraw czołgów T-64 (zbiam.pl)

 Fot. MON

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!