Donacja zwłok - jak to załatwić?

Odejście bliskiej osoby jest zazwyczaj trudnym doświadczeniem, które wymaga czasu, akceptacji i przepracowania emocji. W dzisiejszym artykule poruszamy temat niezwykle trudny, związany z przekazaniem zwłok do badań medycznych.

Donacja zwłok - jak to załatwić?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 9 maja 2023

Co to jest donacja zwłok?

Donacja zwłok to dobrowolne przekazanie swojego ciała po śmierci na cele naukowe lub medyczne. Osoba, która podejmuje taką decyzję — wyraża zgodę na wykorzystanie go do celów edukacyjnych, badawczych.

Po śmierci ciałem zajmuje się specjalistyczna placówka medyczna, w której zostanie ono poddane badaniom naukowym. Po wykonaniu tych czynności, lub upływie określonego czasu ciało zostaje poddane kremacji, lub pochowane.

Donacja zwłok jest dobrowolna i wymaga wcześniejszego wyrażenia zgody przez osobę, która chce przekazać swoje ciało na cele naukowe lub medyczne. Warto pamiętać, że jest to niezwykle ważne źródło wiedzy, umożliwiające przeprowadzenie wielu badań naukowych.

Donacja zwłok — jakich formalności należy dopilnować?

Przede wszystkim — taki proces wymaga spełnienia określonych działań. Osoba, która chce przekazać swoje ciało na cele naukowe lub medyczne powinna wcześniej wyrazić na piśmie zgodę, także, jeśli jest taka możliwość — poinformować o tym swoją rodzinę lub bliskich, by w momencie śmierci mogli oni przekazać informację o donacji do właściwej placówki medycznej. Należy pamiętać, że czas od zgonu do momentu, w którym ciało zostanie odebrane, jest bardzo istotny z punktu widzenia jakości uzyskanych w ten sposób narządów lub tkanek.

Co mogę zrobić ze swoim ciałem po śmierci?Co mogę zrobić ze swoim ciałem po śmierci?Dorota Kraskowska

Jak wspominaliśmy — donacja zwłok to dobrowolne przekazanie swojego ciała na cele naukowe lub medyczne;  wyrażenie zgody na donację nie oznacza rezygnacji z ceremonii pogrzebowej — może być ona symboliczna. Ciało może być po badaniach medycznych poddane kremacji lub pochowane — nawet przez uczelnie medyczne.

Donacja zwłok w Polsce nie jest źródłem zarobku i nie wiąże się z otrzymaniem pieniędzy. Zgodnie z polskim prawem, pobieranie opłat za ciało ludzkie lub jego części jest zabronione.

Czy rodzina może nie wyrazić zgody na przekazanie ciała na cele medyczne?

Rodzina lub bliscy osoby zmarłej mają prawo do sprzeciwu wobec donacji zwłok. Oznacza to, że mimo wyrażenia na piśmie zgody przez osobę zmarłą, jeśli jej bliscy sprzeciwią się, nie zostanie ona przeprowadzona. W Polsce decyzja o przekazaniu ciała na cele naukowe lub medyczne jest dobrowolna, mimo że osoba zmarła za życia podjęła taką decyzję — nie można nic zrobić wbrew woli rodziny.

Czy w Polsce można założyć prywatny cmentarz?Czy w Polsce można założyć prywatny cmentarz?Dorota Kraskowska

Warto jednak pamiętać, że wyrażenie zgody na donację zwłok i rozmowa z bliskimi na ten temat przed śmiercią jest ważna, może wiele ułatwić w trudnym czasie. Dlatego bliscy powinni posiadać taką informację, znać pobudki, które miały wpływ na decyzję.

Jak wspominaliśmy — donacja zwłok ma charakter dobrowolny i jest jednym z najpiękniejszych wyrazów hojności i altruizmu wobec innych ludzi, którzy mogą z niej skorzystać np. przyszłych medyków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!