Dla kogo Polski Ład okazał się korzystniejszy?

Polski Ład to pakiet reform i programów społecznych ogłoszony przez rząd Polski w 2021 roku. Zawiera on szereg działań mających na celu pobudzenie gospodarki, ochronę środowiska, rozwój infrastruktury, walkę z ubóstwem i wsparcie dla rodzin i przedsiębiorstw. Dla kogo ten pakiet reform okazał się korzystniejszy?

Dla kogo Polski Ład okazał się korzystniejszy?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 12 maja 2023

Polski Ład — korzyści dla wybranych grup społecznych

Korzyści z Polskiego Ładu mogą odnieść różne grupy społeczne, w zależności od działań, które ich dotyczą. Na przykład, osoby z dziećmi mogą skorzystać z programu "Dobry Start". Oferuje on wsparcie finansowe na start roku szkolnego. Przedsiębiorcy z kolei mogą skorzystać z ulg podatkowych i programów inwestycyjnych. Mieszkańcy miast z projektów dotyczących poprawy transportu publicznego i infrastruktury miejskiej.

Polski Ład. Kto straci? Kto zyska? SprawdzamyPolski Ład. Kto straci? Kto zyska? SprawdzamyJoanna Gościńska

Wszystkie działania zawarte w Polskim Ładzie mają na celu poprawę sytuacji ekonomicznej i społecznej w Polsce, więc jego korzyści mogą odnieść różne grupy społeczne w kraju.

Zamieszanie związane z Polskim Ładem

W związku ze zmianami w przepisach wprowadzonymi w ramach Polskiego Ładu, od 1 lipca 2022 roku konieczne jest dokonywanie obliczeń hipotetycznego podatku. W ramach nowelizacji wprowadzono podwyższoną kwotę wolną od podatku (do 30 tys. zł) oraz wyższy próg podatkowy (120 tys. zł), ale zrezygnowano z możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku. 

Samorządy a Polski Ład. Ile pieniędzy dla gmin i powiatów?Samorządy a Polski Ład. Ile pieniędzy dla gmin i powiatów?Mikołaj Frączak

Aby złagodzić skutki tej zmiany, wprowadzono ulgę dla klasy średniej dla osób zarabiających pomiędzy 68 412 a 133 692,01 zł. Jednakże, w trakcie roku, Ministerstwo Finansów zdecydowało się na uproszczenie zasad poprzez likwidację ulgi dla klasy średniej i obniżenie dolnej stawki skali podatkowej z 17 proc. do 12 proc. 

Mimo że zmiany te były korzystne, ustawodawca musiał zabezpieczyć się na wypadek, gdyby okazało się, że któryś z podatników straci na likwidacji ulgi dla klasy średniej. Ostateczne wyliczenia hipotetycznego podatku są dokonywane przez Krajową Administrację Skarbową.

Kto zyskał na wprowadzeniu Polskiego Ładu? Przedsiębiorcy rozliczający się wg. skali podatkowej

Osoby, które rozliczają się według skali podatkowej, skorzystają z niższej stawki podatku PIT wynoszącej 12% (w miejsce dotychczasowej 17%). Zmiana ta dotyczy całości przychodów uzyskanych w roku 2022, do kwoty 120 000 zł. Przychody powyżej tej kwoty podlegają stawce podatkowej wynoszącej 32%.

Zwolnienia w opłacaniu składek przy jednoosobowej działalności gospodarczejZwolnienia w opłacaniu składek przy jednoosobowej działalności gospodarczejAnna Pakaszewska-Cetera

Osoby zarabiające milion złotych lub więcej będą zobowiązane do zapłacenia dodatkowych 4% od nadwyżki. Należy jednak pamiętać, że korzyść podatkowa związana z obniżeniem stawki podatku może zostać zniwelowana przez niższą kwotę zmniejszającą podatek (wynoszącą teraz 3600 zł zamiast 5100 zł) oraz brak możliwości skorzystania z ulgi dla klasy średniej. W każdym przypadku korzyści podatkowe należy oceniać indywidualnie.

Osoby zarabiające ponad 13 tys. zł brutto

Osoby zatrudnione lub zleceniobiorcy, którzy otrzymują wynagrodzenie przekraczające 12 800 zł brutto miesięcznie mają niemałe korzyści z wprowadzonych zmian. W pierwszym półroczu roku byli zobligowani do zapłacenia łącznie 17% podatku (wraz z 9% składki na ubezpieczenie zdrowotne), jednak nie mieli prawa do skorzystania z ulgi dla klasy średniej. Od 1 lipca 2022 r. będą korzystać podwójnie, ponieważ od połowy roku płacą niższą stawkę podatku o 5% oraz otrzymają zwrot nadpłaty za pierwsze półrocze, ponieważ 12% stawka będzie stosowana dla całego roku.

Możliwość odliczenia ulg od dochodu dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy otrzymali nowe możliwości korzystania z ulg odliczanych od dochodu, w tym: ulgi na remont, modernizację oraz nabywanie nieruchomości zabytkowych; ulgi na inwestowanie w alternatywne spółki; ulgi na opłacanie składek związków zawodowych; ulgi na marketing produktów, wstępną produkcję oraz wprowadzenie nowego produktu na rynek oraz na zakup i obsługę terminala płatniczego.

Polskie firmy chcą zaangażować się w odbudowę UkrainyPolskie firmy chcą zaangażować się w odbudowę UkrainyMichał Górecki

Przedsiębiorcy mają także szansę na zmianę formy opodatkowania i wybór bardziej korzystnej dla siebie (więcej szczegółów na ten temat znajduje się w artykule: PIT dla przedsiębiorcy – najważniejsze zmiany).

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą odliczyć składki zdrowotne liniowo lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!