Rola Polski w budowaniu jedności transatlantyckiej
Sytuacja gospodarcza w Europie, jedność transatlantycka, modernizacja Wojska Polskiego, bezpieczeństwo naszego kraju oraz jego polityka energetyczna – to tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszone zostały podczas rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim, która odbyła się w ramach poznańskiego Kongresu Impact’23.
- Jakub Stasak
- /
- 15 maja 2023
Nowoczesna i silna polska armia
Szef rządu mówił o, realizowanym w ostatnich latach z niezwykłą konsekwencją, projekcie modernizacji Wojska Polskiego.
Stale zwiększane wydatki na obronność mają w 2023 roku wynieść 4% PKB, rezultat ten stawia nas w czołówce państw członkowskich NATO.
Cel? 300-tysięczna polska armiaJakub Stasak
Dodatkowe środki przeznaczane są m.in. na zakup najnowocześniejszego sprzętu wojskowego, chodzi tu zarówno o zamówienia realizowane przez kontrahentów zagranicznych, jak i polski przemysł zbrojeniowy.
Jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego gwarantem bezpieczeństwa
Polska (wraz z Czechami i Węgrami) została przyjęta do NATO 12 marca 1999 roku, aby do tego doszło, nasz kraj musiał ratyfikować postanowienia Traktatu Północnoatlantyckiego, którego 3. artykuł stanowi, że:
„Strony, każda z osobna i wszystkie razem, poprzez stałą i skuteczną samopomoc i pomoc wzajemną będą utrzymywały i rozwijały swoją indywidualną i zbiorową zdolność do odparcia zbrojnej napaści”.
Jak zauważył premier Morawiecki, ze zobowiązania powyższego Polska wywiązuje się wzorowo, co może stanowić dla pozostałych członków godny naśladowania przykład.
Jaka była historia wejścia Polski do NATO i Unii Europejskiej?Damian Jemioło
Prezes Rady Ministrów podkreślił również wyjątkową rolę, jaką nasz kraj pełni w budowaniu jedności i stabilności funkcjonowania Sojuszu Północnoatlantyckiego:
„To, czego potrzebuje teraz wolny świat, to silna jedność i współpraca transatlantycka. Polska zaś jest zarówno proamerykańska, jak i proeuropejska. Jest to faktycznie dobrą podstawą – dobrym interkonektorem pomiędzy dwoma największymi filarami stabilności globalnej, wolnym handlem i bezpieczeństwem”.
Polska niezależność energetyczna
Krajowa energetyka opiera się głównie na węglu, korzystanie z tego surowca jest jednak coraz droższe, a jednym z czynników mających bezpośredni wpływ na taki stan rzeczy jest polityka Unii Europejskiej i opłaty ETS.
Kolejnym powszechnie wykorzystywanym paliwem jest gaz ziemny, niemniej podejmowane są także, zakrojone na szeroką skalę, działania zmierzające do dalszej dywersyfikacji energetycznej.
Mają one na celu wykorzystanie nowych technologii w budowaniu niezależności Polski w tym zakresie i zapewnieniu wszystkim jej obywatelom poczucia energetycznego bezpieczeństwa na następne dziesięciolecia.
W Polsce powstanie reaktor jądrowy MMRJakub Stasak
Wyliczając konkretne, zarówno te już zrealizowane, jak i dopiero planowane inwestycje Mateusz Morawiecki stwierdził:
„Teraz inwestujemy bardzo dużo w źródła odnawialne. Mogę podać przykład z 2016 roku, zasilanie słoneczne zainstalowane to było 100 megawatów, w tej chwili to 12 gigawatów, więc ponad 100-krotny wzrost. Natomiast chcemy mieć również stabilne źródła energii. Dlatego właśnie wypracowujemy projekty energetyki jądrowej, małe reaktory modułowe razem z GE Hitachi, ale również AP-1000 z Westinghouse i z naszymi koreańskimi przyjaciółmi”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.