W Polsce powstanie reaktor jądrowy MMR

Liczące nieco ponad 32 tysiące mieszkańców Police, znane są w kraju przede wszystkim jako siedziba, należących do Grupy Azoty, Zakładów Chemicznych. Właśnie dzięki staraniom przedsiębiorstwa w mieście ma powstać niebawem badawczy reaktor modułowy MMR czwartej generacji.

W Polsce powstanie reaktor jądrowy MMR
  • Jakub Stasak
  • /
  • 4 kwietnia 2023

Porozumienie podpisane

Planowana inwestycja jest rezultatem porozumienia podpisanego pomiędzy Grupą Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) i Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technicznym w Szczecinie.

Dokument dotyczy budowy i rozwoju badawczego obiektu energetyki jądrowej, wyposażonego w technologię ultra bezpiecznego reaktora jądrowego MMR — (Micro-Modular-Reactor).

Najbliższe sześć miesięcy upłynąć ma pod znakiem przygotowywania przez jego sygnatariuszy wspólnej koncepcji planu budowy, eksploatacji i utrzymania całej instalacji oraz szczegółów programu badawczego.

Budowa elektrowni jądrowych w Polsce. Budowa elektrowni jądrowych w Polsce. 'Nie mamy czasu'Monika Świetlińska

Już teraz wiadomo, że w pierwszym etapie wybudowany zostanie reaktor MMR o mocy 30 MWt. Będzie to obiekt szkoleniowy, badawczy i testowy.

Podłączenie go do infrastruktury energetycznej Grupy Azoty Police zapewni naukowcom unikalną możliwość badania, testowania, optymalizacji i integracji zeroemisyjnego źródła energii MMR z obiektem przemysłowym.

Dywersyfikacja priorytetem

W tym, niezwykle ważnym dla rozwoju polskiej energetyki, wydarzeniu uczestniczył także Wiceminister Aktywów Państwowych Karol Rabenda, podkreślający w swoim wystąpieniu:

„Doświadczenia ostatnich kilkunastu miesięcy, przede wszystkim sytuacja na rynku gazu, pokazała, jak istotną kwestią dla funkcjonowania krajowego biznesu jest dywersyfikacja źródeł energii. Nie mam wątpliwości, że inwestycje w tym kierunku powinny być traktowane priorytetowo, stąd wspieramy wszystkie projekty   w tym oczywiście również technologie SMR i MMR — których celem jest rozwój źródeł stabilnej i niskoemisyjnej energii w Polsce”.

Władze samorządowe reprezentowane były natomiast przez Wojewodę Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego, który zauważył, że jego region stał się w ostatnich latach miejscem wielu strategicznych inwestycji, szczególnie ważnych dla rozwoju różnych dziedzin nauki.

Elektrownia atomowa w Polsce? Spada odsetek przeciwników inwestycjiElektrownia atomowa w Polsce? Spada odsetek przeciwników inwestycjiMikołaj Frączak

Wyraził przy tym ogromną radość z faktu powstania kolejnej:

„Cieszę się, że […] powstanie ośrodek, w którym nasi naukowcy i studenci będą mieli możliwość prowadzenia badań nad zaawansowaną technologią mikroreaktorów jądrowych. Współpraca zapewni Grupie Azoty Police dostęp do bezpiecznej i niezawodnej energii”.

Porozumienie zakłada ponadto możliwość przeprowadzania na terenie nowo powstałego obiektu szkoleń praktycznych i teoretycznych dla studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Do jego podpisania doszło w ramach obowiązującej od lutego 2021 roku, polsko-amerykańskiej umowy o współpracy w tym zakresie.

Grupa Azoty

Największe w kraju przedsiębiorstwo działające w branży chemicznej swoją główną siedzibę ma w Mościcach (przemysłowa dzielnica Tarnowa).

To jedna z głównych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie.

Amerykanie chcą budować elektrownię atomową w Polsce. Jest ofertaAmerykanie chcą budować elektrownię atomową w Polsce. Jest ofertaAnna Malinowska

Odpowiadając na restrykcyjne wymagania unijnej polityki klimatycznej, w 2021 roku Grupa Azoty ogłosiła szczegółową strategię swojego funkcjonowania w okresie do roku 2030.

Konkretne rozwiązania z zakresu m.in. zielonej energii przemysłowej, ograniczenia emisyjności oraz dekarbonizacji zawarte zostały w projekcie „Zielone Azoty”. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!