Oszustwo doskonałe? Niekoniecznie!

Niektórzy oszukują dla zysków, inni — dla osiągnięcia korzyści, niekoniecznie materialnych. Niestety — liczba oszustw stale rośnie, a sposoby wprowadzenia kogoś w błąd ewoluują, zmieniają się. Wykorzystuje się także różne metody manipulacyjne lub sprzęt elektroniczny. Zapraszamy do przeczytania artykułu — niektóre z nich okazały się bardzo kreatywne, a osoby je popełniające wykazały się naprawdę dużą pomysłowością, a wszystko po to, aby uzyskać przedsięwzięty cel.

Oszustwo doskonałe? Niekoniecznie!
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 5 kwietnia 2023

Pieczątka z monety i fałszywe potwierdzenia przelewów

Miłość sprawia, że na wiele spraw patrzy się inaczej, a do drugiej osoby ma się zaufanie, nie spodziewając się niczego złego. O tym, że nie zawsze można ufać bliskiej osobie przekonał się mieszkaniec Sulejówka, na którego została grzywna. W trakcie trwania związku poprosił partnerkę o wysyłanie przelewów (przekazując na nie środki- kilkakrotnie po 340 zł). Przedsiębiorcza kobieta otrzymane pieniądze zatrzymała na zaspokojenie swoich potrzeb.

Po rozstaniu mężczyzna poprosił byłą partnerkę o dokumenty związane z opłacaniem grzywny: potwierdzenia wpłat. Po ich otrzymaniu wybrał się do sądu, aby ustalić, ile długu pozostało do opłacenia. Bardzo duże było jego zdziwienie w momencie, kiedy dotarła do niego informacja, że ilość rat nie uległa zmianie.

Ukraińskie prawo jazdy w Polsce – czy jest ważne?Ukraińskie prawo jazdy w Polsce – czy jest ważne?Martyna Kowalska

Po poproszeniu  byłej partnerki o potwierdzenia wpłat, co zaskakujące — uzyskał je w wiadomości e-mail, wystawione na jego dane, z pieczątką urzędu pocztowego, na którym miały być “opłacane”.

W toku śledztwa okazało się, że kobieta pieniądze zachowała dla siebie, a przedstawiane przez nią dokumenty są fałszywe (pieczątka była odbiciem monety!). Za popełnione czyny (podrobienie dokumentu, posługiwanie się nim) otrzymała karę: musi zapłacić grzywnę, a także ponieść koszty postępowania sądowego.

Oszustwo na egzaminie na prawo jazdy

Każdy egzamin to stres, dlatego 39- latek z Jeleniej Góry postanowił uniknąć go — poprosił młodszego brata, by podał się za niego. Liczył, że fakt, że brat posiada uprawnienia tej kategorii (na samochody ciężarowe) będzie pomocny, postanowił też wykorzystać podobieństwo. Plan wydawał się idealny, ale po przeprowadzeniu egzaminu egzaminator zauważył innego mężczyznę nagrywającego przebieg egzaminu telefonem komórkowym. Wyglądał on tak jak na zdjęciu komputerowym, które pojawiło się na komputerze podczas losowania, co wzbudziło zaniepokojenie. Mężczyzna uzyskał zaprzeczenie, jakoby działo się coś złego — w wyniku czego egzamin został zaliczony pozytywnie. Później także zaobserwował, że obaj poruszają się tym samym samochodem, mimo próśb egzaminatora nie zatrzymali pojazdu.

Ukraińskie prawo jazdy w Polsce – czy jest ważne?Ukraińskie prawo jazdy w Polsce – czy jest ważne?Martyna Kowalska

Młody mężczyzna, który zdecydował się pomóc bratu w uzyskaniu uprawnień do kierowania ciężarówkami poczuł wyrzuty sumienia i zgłosił się na komisariat. Obaj zostaną ukarani za popełnione przestępstwa: poświadczanie nieprawdy, a młodszy oprócz tego odpowie za posługiwanie się nie swoim dokumentem tożsamości (dowodem osobistym).

Jak widać — w opisanych przypadkach oszustwo, które wydawało być się idealnym — wcale takie nie było. Wszystko wyszło na jaw, a osoby próbujące wprowadzić w błąd z pewnością poniosą konsekwencje prawne swoich czynów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.