Wsparcie dla osób z niepełnosporawnością i ich opiekunów. Zmiany

Rząd chce wprowadzić nowe rozwiązania dla osób niepełnosprawnych i ich bliskich. Mają to być specjalne świadczenia wspierające, które będą udzielane bez względu na wiek i dochód. Będzie to nawet 3176,88 zł dla osób niepełnosprawnych, które mają największy problem w codziennym, samodzielnym funkcjonowaniu. Ponadto wprowadzony zostanie zapis, który pozwoli opiekunom osób z niepełnosprawnością dorabiać do otrzymywanego świadczenia.

Wsparcie dla osób z niepełnosporawnością i ich opiekunów. Zmiany
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 7 kwietnia 2023

Pieniądze na świadczenia dla osób z niepełnosprawnością 

Planowane jest przeznaczenie kwoty 40,5 mld złotych w 2023 roku na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W stosunku do 2015 roku to ponad 2,5 raza większa kwota. Nowe sposoby wsparcia dołączą do już istniejącego, systemowego wsparcia. Przypomnijmy, stale obowiązują świadczenia pielęgnacyjne, zasiłki dla opiekunów, dofinansowania do wynagrodzeń.

– Uważamy, że państwo musi być solidne i solidarne. Musi być aktywne i empatyczne. Państwo musi się wczuwać w trudny los osób, które nie mogą wyłącznie same o siebie zadbać. Tak budujemy model państwa opiekuńczego, model państwa społecznie wrażliwego – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. – O sile państwa świadczy to, jak dba o osoby najsłabsze. Od 2015 roku zabiegamy o to, by w Polsce każdy, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, mógł korzystać w pełni ze swoich praw. Realizujemy w praktyce wielką ideę solidarności. Wdrażamy politykę upodmiotowienia osób z niepełnosprawnościami, bo każdego z nas definiuje przede wszystkim człowieczeństwo, a nie to, czy ktoś ma jakieś niepełnosprawności bądź nie – dodał.

Zasiłek pielęgnacyjny. Komu przysługuje?Zasiłek pielęgnacyjny. Komu przysługuje?Małgorzata Łaziuk

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością 

Rząd planuje wprowadzić zupełnie nowe rozwiązanie: świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami, które mają największe trudności w samodzielnym funkcjonowaniu. Istotny jest fakt, że by o nie się starać, nie będzie konieczne uzyskanie nowego albo zmiana posiadanego orzeczenia. Wysokość świadczenia wspierającego ma wynosić nawet 200 proc. renty socjalnej, czyli 3176,88 zł.

Skorzystać z tego rozwiązania będą mogły osoby z niepełnosprawnościami, bez względu na wiek i osiągany dochód. Wsparcie ma przysługiwać niezależnie od pobierania innych form wsparcia. Co interesujące, osoby, które mają prawo do renty socjalnej, nadal będą mogły je pobierać.

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej – o tym musisz wiedziećZatrudnienie osoby niepełnosprawnej – o tym musisz wiedziećAnna Malinowska

Rekordowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnością w 2023 roku 

W tym roku chcemy przeznaczyć rekordowe środki na wsparcie osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. 40 mld zł to kwota również na dotychczasowe rozwiązania – w tym m.in:

  • świadczenia pielęgnacyjne;
  • zasiłki dla opiekunów;
  • zasiłki pielęgnacyjne;
  • renty socjalne.

Rząd podkreśla, że prowadzi także inne formy wsparcia. Rządzącym zależy na tym, by osoby z niepełnosprawnościami miały prawo do godnego i niezależnego życia. W Polsce realizowane są programy, które mają wspierać samodzielność i aktywność tej grupy. To m.in. Program „Samodzielność – Aktywność – Mobilność”, warsztaty terapii zajęciowej czy dofinansowania do wynagrodzeń.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!