Nowela o ustawy o kuratorach sądowych. Co zmienia?

Wzmacnia ochronę prawną, zwiększa skuteczności pracy, a także przyznaje nowe ryczałty służbowe – to efekt nowelizacji o kuratorach sądowych przygotowana w Ministerstwo Sprawiedliwości.

Nowela o ustawy o kuratorach sądowych. Co zmienia?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 12 kwietnia 2023

Nowelizacja, która była potrzebna

Początkiem kwietnia weszła w życie nowelizacja ustawy o kuratorach sądowych przygotowana w Ministerstwo Sprawiedliwości. To pierwsza od ponad 20 lat gruntowna reforma kurateli sądowej. Jak podkreśla wiceminister resortu zarządzanego przez Zbigniewa Ziobrę, nowela wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kuratorów.

"Mam nadzieję, że nadchodzące zmiany będą miały pozytywny wpływ zarówno na podniesienie komfortu i bezpieczeństwa pracy, jak również na jakość i sprawność wykonywania powierzonych zadań" — napisał Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości,  w liście do kuratorów sądowych.

Co zyskają kuratorzy dzięki nowelizacji?

Nowe przepisy będą zapewniać  kuratorom dostęp do pomocy psychologicznej. Ujednolicone i uregulowane zostaną zasady naboru do służby kuratorskiej, odbywania aplikacji kuratorskiej i przeprowadzenia egzaminu kuratorskiego. Prezesi sądów zostaną zobowiązani do zapewnienia środków na podnoszenie kwalifikacji zawodowych kuratorów.

Prezes sądu okręgowego będzie składać aplikantowi kuratorskiemu zaraz po zdanym egzaminie propozycję pracy na stanowisku kuratora zawodowego. Kuratora okręgowego ma natomiast powoływać Minister Sprawiedliwości.

Będzie możliwość tworzenia zespołów kuratorskich poza siedzibą sądu. W toku prac nad ustawą skrócony został także z pięciu lat do roku czas na utworzenie sekretariatów kuratorów okręgowych oraz sekretariatów zespołów kuratorskiej służby sądowej, tam gdzie jeszcze ich nie ma. Wprowadzono też zmiany przebiegu postępowania dyscyplinarnego kuratorów zawodowych.

Nowe przepisy umożliwiają też lepsze wykorzystanie kadry kuratorskiej poprzez uelastycznienie zasad przenoszenia i delegowania kuratorów między zespołami i sądami.

Nowe ryczałty służbowe

Kuratorzy będą mogli ubiegać się o ryczałt na pokrycie kosztów ponadprzeciętnego używania samochodu do celów służbowych oraz zwrot kosztów zastępstwa procesowego w sprawach cywilnych i karnych. Ustawa przewiduje też stały miesięczny ryczałt dla kuratorów pracujących w ośrodkach kuratorskich zamiast fakultatywnego dodatku specjalnego.

Wysokość ryczałtu dla kuratora sądowego za przeprowadzenie niektórych wywiadów środowiskowych została zwiększona o 100 proc.

Święto i tytuł honorowy

Nowelizacja wprowadza tytuł honorowy – dyplomowanego kuratora specjalisty. Ma to na celu wyróżnienie i należyte docenienie kuratorów o znaczącym dorobku zawodowym. Tytuł, nadawany przez Ministra Sprawiedliwości, stanowić będzie godne zwieńczenie kariery kuratorskiej.

Dzień 25 czerwca ustanowiony został świętem kuratorskiej służby sądowej. To wyraz uznania dla trudnej i odpowiedzialnej pracy kuratorów. Data ma wymiar symboliczny. Od tego dnia w 1929 roku, na mocy rozporządzenia ministra sprawiedliwości II Rzeczypospolitej, pojęcie kuratora sądowego zaczęło wpisywać się w strukturę polskiego wymiaru sprawiedliwości.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!