Jak odzyskać prawo jazdy po utracie za punkty?

Po zmianach, które weszły  życie 17 września 2022 roku prawo jazdy można stracić bardzo łatwo. Wystarczy dwa razy przekroczyć prędkość lub wpaść na rozmowie przez telefon i dokument uprawniający nas do jazdy samochodem zostaje nam odebrany.  A co trzeba zrobić, aby dokument odzyskać?

Jak odzyskać prawo jazdy po utracie za punkty?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 13 kwietnia 2023

Dlaczego łatwo jest stracić prawo jazdy?

Dzieje się tak, ponieważ punkty zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym są obecnie przypisywane w zakresie od 1 do 15 a nie do 10 jak wcześniej, a usuwane dopiero po 2 latach od dnia uprawomocnienia się rozstrzygnięcia lub po 2 latach od dnia uiszczenia grzywny, wynikającej z nałożenia mandatu karnego lub daty jego umorzenia. Wcześniej kasowane były po roku od przyznania z możliwością redukcji na kursach.

Obecnie nie ma możliwości zredukowania punktów na kursach. Resort infrastruktury pracuje jednak nad obowiązkowymi kursami reedukacyjnymi, na które kierowani byliby kierowcy, którzy otrzymali więcej niż 24 punkty karne za przekroczenie przepisów ruchu drogowego. Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego kierowca, który przekroczył 24 punkty karne nie traciłby automatycznie prawa jazdy, ale byłby kierowany na obowiązkowy kurs reedukacyjny.

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol a konsekwencje prawne – jak postępować?Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol a konsekwencje prawne – jak postępować?Rafał Stępniewski

Taki kurs trwałby 21 godzin i byłby realizowany w ciągu trzech dni zajęć. Jednego dnia można by więc było przeprowadzić 7 godzin kursu. Jedna godzina zajęć trwałaby 45 minut. W projekcie rozporządzenia określono, że koszt takiego kursu to 500 zł. Nie jest jednak pewne kiedy i w jakim kształcie przepisy wejdą w życie.

Jak odzyskać prawo jazdy?

Jeśli w trakcie kontroli policji okaże się, że limit punktów został przekroczony, wówczas osób, które mają prawo jazdy dłużej niż rok, rozpoczyna się następująca procedura odzyskiwania  dokumentów:

  • Policja wysyła do kierowcy i do urzędu właściwego miejscu zamieszkania  lub do urzędu, który wydał prawo jazdy wniosek na badanie psychologiczne i ponowne sprawdzenie kwalifikacji. 
  • Po otrzymaniu tych dwóch dokumentów najpierw kierowca musi zgłosić się na badanie psychologiczne do psychologa z uprawnieniami do badania kierowców.
  • Kiedy kierowca otrzyma zaświadczenie od psychologa, to z takim dokumentem udaje się do starostwa lub urzędu dzielnicy w zależności, gdzie trafiły dokumenty. 
  • Na podstawie zaświadczenia od psychologa i wniosku o numer PKK wydawany jest Profil Kandydata na Kierowcę z adnotacją, że jest to skierowanie na ponowne sprawdzenie kwalifikacji, co w praktyce oznacza ponowne podejście do egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Ogromna popularność prawa jazdy w telefonieOgromna popularność prawa jazdy w telefonieAnna Malinowska


Warto się do nich przygotować i zdać od razu, ponieważ wtedy w systemie nie ma  adnotacji, że utraciło się prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej ilości punktów karnych. Dlatego ten numer PKK jest potocznie nazywany „na jedną szansę”.  

A gdy prawo jazdy ma się krócej niż rok?

Gorzej sytuacja ma się w przypadku świeżo upieczonych kierowców. Jeśli masz prawo jazdy krócej niż 12 miesięcy i masz na koncie więcej niż 20 punktów karnych, wówczas od razu zostaną cofnięte wszystkie uprawnienia do prowadzenia pojazdów. 

Oznacza to, że musisz, powtórnie odbyć cały kurs na prawo jazdy oraz przystąpić do państwowego egzaminu teoretycznego i praktycznego. 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!