Jak prawo chroni lokatora?

Dość powszechną praktyką, szczególnie wśród ludzi młodych, jest wynajem mieszkania. Nie zawsze jednak trafia się na uczciwego właściciela lokalu, dlatego warto wiedzieć jakie prawa przysługują najemcy.  

Jak prawo chroni lokatora?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 14 kwietnia 2023

Ustawa o ochronie lokatorów

Wynajem nieruchomości to dla niektórych sposób na biznes. Jedni robią to bardziej zgodnie z prawem, drudzy mniej. Dlatego jeśli występujemy w roli osoby, która mieszkanie wynajmuje, warto wiedzieć, jakie prawo chroni najemcę, jakie są jego uprawnienia, czego nie można dowolnie uregulować w umowie najmu itp.

Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w najważniejszym akcie prawnym regulującym prawo lokatorskie, czyli ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz o zmianie kodeksu cywilnego (tzw. ustawa o ochronie lokatorów). Ustawa ta określa prawa i obowiązki zarówno najemcy, jak i właściciela, a także reguluje kwestie związane z wypowiedzeniem umowy najmu, podwyżką czynszu, ochroną prywatności oraz ochroną przed eksmisją.

Ustawa „Lokal za grunt” weszła w życieUstawa „Lokal za grunt” weszła w życieAnna Malinowska

Prawo lokatorskie jest istotnym elementem ochrony praw najemców i zapewnia im pewną stabilizację oraz bezpieczeństwo w trakcie wynajmu mieszkań. Zgodne z nim postępowanie gwarantuje lokatorowi właściwe warunki mieszkaniowe oraz ochronę przed ewentualnymi nadużyciami ze strony właściciela.

Najważniejsze prawa przysługujące lokatorowi

Oto niektóre z głównych praw, jakie przysługują lokatorowi zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów:

  • prawo do mieszkania w stabilnych warunkach – wynajmujący ma obowiązek zapewnić mieszkanie w dobrym stanie technicznym oraz w pełni wyposażone;
  • prawo do ochrony prywatności – wynajmujący nie może wchodzić do mieszkania bez zgody lokatora, chyba że ma to związek z niezbędnymi naprawami lub koniecznymi inspekcjami;
  • prawo do umowy najmu – umowa najmu powinna określać m.in. warunki najmu, wysokość czynszu oraz sposób rozliczenia kosztów eksploatacji lokalu;
  • prawo do otrzymania informacji o wysokości podwyżki czynszu – wynajmujący ma obowiązek poinformować lokatora o planowanej podwyżce czynszu w określonym terminie;
  • prawo do wypowiedzenia umowy najmu – lokator ma prawo do wypowiedzenia umowy najmu w określonych przypadkach, np. gdy wynajmujący nie wywiązuje się z obowiązków lub gdy mieszkanie jest w złym stanie technicznym;
  • prawo do ochrony przed eksmisją – wynajmujący nie może eksmitować lokatora bez wyroku sądu, chyba że lokator narusza zasad umowy najmu lub popełnia inne przestępstwa.

Ustawa o umowy podpisane z właścicielem lokalu

Ustawowa ochrona praw lokatorów silnie ingeruje w swobodę zawierania umów najmu lokali mieszkalnych. Nie wszystko możemy zmienić w umowie najmu. Nie możemy np. ingerować w przyczyny i długość trwania wypowiedzenia.

Ustawa „Lokal za grunt” weszła w życieUstawa „Lokal za grunt” weszła w życieAnna Malinowska

Obowiązują także ścisłe zasady dokonywania podwyżek. Z kolei jeżeli chcemy scedować na najemcę większe obowiązki w zakresie dbałości o lokal – musimy zawrzeć odpowiednie zapisy w umowie. Warto o tym pamiętać i uwzględnić to ryzyko w trakcie prowadzenia biznesu opartego na najmie mieszkań.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!