Kontakty z rodzicem/ babcią - ustalenie
Rozwód lub rozstanie to bardzo ciężka sytuacja dla dzieci, dlatego należy zrobić wszystko, aby one jak najmniej odczuły nieprzyjemności z tym związane. Kluczem jest umiejętność porozumienia się w różnych sprawach dotyczących pociechy, nawet pomimo występowania konfliktu. Jak wygląda ustalenie kontaktów rodzica z dzieckiem? Jakie czynności mogą spowodować odebranie praw rodzicielskich? I przede wszystkim — czy w przypadku rozstania rodziców dziadkowie (lub inny członek rodziny) może wystąpić o udzielenie kontaktu z dzieckiem? To bardzo złożone sprawy — warto dowiedzieć się, jak postępować.

- Małgorzata Łaziuk
- /
- 18 kwietnia 2023
Ustalenie kontaktów z rodzicem
Ustalenie kontaktów dziecka z rodzicem jest kwestią bardzo ważną, wymagającą uwagi i ostrożności. W przypadku, gdy relacje między rodzicami są napięte, a kontakt z jednym z nich został przerwany, należy postępować zgodnie z zasadami prawa, ze szczególnym uwzględnieniem dobra dziecka.
Jeśli nie ma ustalonej umowy co do opieki nad małoletnim — warto skontaktować się z prawnikiem lub instytucją zajmującą się sprawami rodzinnymi, aby uzyskać fachową pomoc w ustaleniu kontaktów z rodzicem.
Alimenty na dorosłe dzieci. Kiedy można przestać płacić?Mikołaj Frączak
Jeśli natomiast są już ustalone warunki co do opieki nad dzieckiem, a rodzic, który nie jest opiekunem, chce nawiązać kontakt, powinien porozumieć się z opiekunem prawnym i uzgodnić warunki spotkań. Ważne jest, by ustalono harmonogram, odpowiadający każdemu: zarówno dziecku, jak i obojgu rodzicom.
Warto pamiętać, że dzieci potrzebują czasu na przystosowanie się do zmian, a takie spotkania powinny być pozytywnym doświadczeniem. Dlatego ważne jest, aby rodzice trzymali się ustalonych reguł, nie zmieniali dat wizyt (tylko w szczególnych przypadkach), by dziecko mogło zawsze liczyć na ich obecność i wsparcie.
Odebranie praw rodzicielskich — o co chodzi?
Odebranie praw rodzicielskich to ostateczność. Sąd podejmuje taką decyzję, jeśli dobro małoletniego jest zagrożone. Rodzic, którego to dotyczy nie może na przykład decydować o ważnych sprawach życiowych dziecka.
Najczęstsze powody, dla których sąd może rozważyć odebranie praw rodzicielskich to:
nadużywanie lub zaniedbywanie dziecka przez rodzica,
alkoholizm lub narkomania,
przemoc w rodzinie,
niezdolność do zapewnienia dziecku odpowiedniej opieki.
W niektórych przypadkach taka może być skomplikowana, wymagać zaangażowania prawnika oraz konsultacji ze specjalistami, takimi jak pracownik socjalny, psycholog czy psychiatra. W trakcie procesu sądowego sąd rozpatruje dowody oraz przesłuchuje świadków, a decyzja, która zostanie podjęta musi być oparta na konkretnej sytuacji rodziny i dobru dziecka.
Sąd może też ograniczyć prawa rodzicielskie.
Bardzo ważne: po orzeczeniu o odebraniu czy ograniczeniu praw rodzicielskich nadal dziecku przysługuje wsparcie finansowe. Można wnioskować o alimenty, a także, gdy istnieje taka potrzeba — o ich podwyższenie.
Czy babcia może wnioskować o kontakty z wnukami?
Babcia (lub inny członek rodziny) może wnioskować o kontakty z wnukami, jeśli nie ma możliwości spotykać się z nim z powodu konfliktu z rodzicami dziecka. Decyzja w sprawie ich ustalenia należy do sądu, który podejmuje ją na podstawie analizy konkretnych okoliczności i w trosce o dobro dziecka.
Wnioskujący musi przedstawić swoje uzasadnione interesy w spotkaniach z dzieckiem, a także argumenty przemawiające za korzyścią, jakie niosą ze sobą takie spotkania.
Nasze działania koncentrują się wokół dzieciRafał Stępniewski
Sąd może zobowiązać rodziców do umożliwienia spotkań oraz zadecydować o ich czasie i częstotliwości, ustalić, czy powinny się one odbywać się pod nadzorem, czy w jakiejś specyficznej formie.
Działania obojga rodziców należy ukierunkować na zapewnianie komfortu dzieciom, być ukierunkowane na nie. Konflikty dorosłych nie powinny dotykać małoletnich, one nie muszą mieć o takiej wiedzy. Zapewnienie szczęśliwego, bezproblemowego dzieciństwa to priorytet, także po rozstaniach.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.