Kontakty z rodzicem/ babcią - ustalenie

Rozwód lub rozstanie to bardzo ciężka sytuacja dla dzieci, dlatego należy zrobić wszystko, aby one jak najmniej odczuły nieprzyjemności z tym związane. Kluczem jest umiejętność porozumienia się w różnych sprawach dotyczących pociechy, nawet pomimo występowania konfliktu. Jak wygląda ustalenie kontaktów rodzica z dzieckiem? Jakie czynności mogą spowodować odebranie praw rodzicielskich? I przede wszystkim — czy w przypadku rozstania rodziców dziadkowie (lub inny członek rodziny) może wystąpić o udzielenie kontaktu z dzieckiem? To bardzo złożone sprawy — warto dowiedzieć się, jak postępować.

Kontakty z rodzicem/ babcią - ustalenie
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 18 kwietnia 2023

Ustalenie kontaktów z rodzicem

Ustalenie kontaktów dziecka z rodzicem jest kwestią bardzo ważną, wymagającą uwagi i ostrożności. W przypadku, gdy relacje między rodzicami są napięte, a kontakt z jednym z nich został przerwany, należy postępować zgodnie z zasadami prawa, ze szczególnym uwzględnieniem dobra dziecka.

Jeśli nie ma ustalonej umowy co do opieki nad małoletnim — warto skontaktować się z prawnikiem lub instytucją zajmującą się sprawami rodzinnymi, aby uzyskać fachową pomoc w ustaleniu kontaktów z rodzicem.

Alimenty na dorosłe dzieci. Kiedy można przestać płacić?Alimenty na dorosłe dzieci. Kiedy można przestać płacić?Mikołaj Frączak

Jeśli natomiast są już ustalone warunki co do opieki nad dzieckiem, a rodzic, który nie jest opiekunem, chce nawiązać kontakt, powinien porozumieć się z opiekunem prawnym i uzgodnić warunki spotkań. Ważne jest, by ustalono harmonogram, odpowiadający każdemu: zarówno dziecku, jak i obojgu rodzicom.

Warto pamiętać, że dzieci potrzebują czasu na przystosowanie się do zmian, a takie spotkania powinny być pozytywnym doświadczeniem. Dlatego ważne jest, aby rodzice trzymali się ustalonych reguł, nie zmieniali dat wizyt (tylko w szczególnych przypadkach), by dziecko mogło zawsze liczyć na ich obecność i wsparcie.

Odebranie praw rodzicielskich — o co chodzi?

Odebranie praw rodzicielskich to ostateczność. Sąd podejmuje taką decyzję, jeśli dobro małoletniego jest zagrożone. Rodzic, którego to dotyczy nie może na przykład decydować o ważnych sprawach życiowych dziecka.

Najczęstsze powody, dla których sąd może rozważyć odebranie praw rodzicielskich to:

  • nadużywanie lub zaniedbywanie dziecka przez rodzica,

  • alkoholizm lub narkomania,

  • przemoc w rodzinie,

  • niezdolność do zapewnienia dziecku odpowiedniej opieki.

W niektórych przypadkach taka może być skomplikowana, wymagać zaangażowania prawnika oraz konsultacji ze specjalistami, takimi jak pracownik socjalny, psycholog czy psychiatra. W trakcie procesu sądowego sąd rozpatruje dowody oraz przesłuchuje świadków, a decyzja, która zostanie podjęta musi być oparta na konkretnej sytuacji rodziny i dobru dziecka.

Sąd może też ograniczyć prawa rodzicielskie.

Bardzo ważne: po orzeczeniu o odebraniu czy ograniczeniu praw rodzicielskich nadal dziecku przysługuje wsparcie finansowe. Można wnioskować o alimenty, a także, gdy istnieje taka potrzeba — o ich podwyższenie.

Czy babcia może wnioskować o kontakty z wnukami?

Babcia (lub inny członek rodziny) może wnioskować o kontakty z wnukami, jeśli nie ma możliwości spotykać się z nim z powodu konfliktu z rodzicami dziecka. Decyzja w sprawie ich ustalenia należy do sądu, który podejmuje ją na podstawie analizy konkretnych okoliczności i w trosce o dobro dziecka.

Wnioskujący musi przedstawić swoje uzasadnione interesy w spotkaniach z dzieckiem, a także argumenty przemawiające za korzyścią, jakie niosą ze sobą takie spotkania.

Nasze działania koncentrują się wokół dzieciNasze działania koncentrują się wokół dzieciRafał Stępniewski

Sąd może zobowiązać rodziców do umożliwienia spotkań oraz zadecydować o ich czasie i częstotliwości, ustalić, czy powinny się one odbywać się pod nadzorem, czy w jakiejś specyficznej formie.

Działania obojga rodziców należy ukierunkować na zapewnianie komfortu dzieciom, być ukierunkowane na nie. Konflikty dorosłych nie powinny dotykać małoletnich, one nie muszą mieć o takiej wiedzy. Zapewnienie szczęśliwego, bezproblemowego dzieciństwa to priorytet, także po rozstaniach. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!