Rekompensaty dla firm przygranicznych

Prowadzisz biznes w województwie Podlaskim? Jest on zlokalizowany w strefie przygranicznej? Możesz starać się o rządową pomoc. MSWiA przygotowało specjalny pakiet pomocowy dla poszkodowanych przedsiębiorców, którzy odczuli skutki zamknięcia przejścia granicznego w Bobrownikach. 

Rekompensaty dla firm przygranicznych
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 19 kwietnia 2023

Dlaczego będą udzielane rekompensaty?

Pomoc to efekt zamknięcia od 10 lutego br. przejścia granicznego w Bobrownikach. Ruch na tym przygranicznym przejściu z Białorusią został zawieszony ze względów bezpieczeństwa naszego państwa. 

To odpowiedź na głosy lokalnych przedsiębiorców, którzy świadczą usługi hotelarskie, gastronomiczne i prowadzą sprzedaż detaliczną. Niestety znaczna część z nich zanotowała znaczne straty z powodu zamarcia ruchu na przejściu granicznym.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda stwierdził: Nie zostawiamy firm działających przy granicy bez wsparcia. Przygotowane przez nas rozwiązania to realne wsparcie dla firm, które straciły swoje dochody w wyniku ograniczenia ruchu granicznego z Białorusią. Szacujemy, że z naszej pomocy skorzysta ok. 150 podmiotów, a miesięczny koszt pomocy wyniesie ok. 2,3 mln zł.

Ruszyła wypłata rekompensat w woj. podlaskim i lubelskim w związku ze stanem wyjątkowymRuszyła wypłata rekompensat w woj. podlaskim i lubelskim w związku ze stanem wyjątkowymMichał Górecki

Wiceminister Olga Semeniuk-Patkowska poinformowała: Mamy świadomość, że mogą znaleźć się firmy, które działają także poza obszarem przygranicznej gminy, a są dotknięte skutkami zamknięcia przejścia. Dlatego dajemy wojewodzie możliwość, w wyjątkowych sytuacjach, na rozszerzenie pomocy także w tych przypadkach.

Jakie są warunki otrzymania rekompensaty?

O rekompensatę mogą starać się firmy, które w wyniku przejścia granicznego uzyskały 50% niższe przychody w miesiącu objętym zamknięciem przejścia graniczego, w porównaniu do podobnego miesiąca referencyjnego w ubiegłym roku. Ponadto nie moga one zalegać z należnościami publicznymi. 

Opóźnienie pociągu – czy należy się rekompensata?Opóźnienie pociągu – czy należy się rekompensata?Martyna Kowalska

Jakie branże zostaną objęte rekompensatami? 

O rekompensatę mogą starać się podmioty prowadzące działalność gospodarczą w branży: 

  • kantorów wymiany walut, 
  • gastronomicznej, 
  • turystycznej, 
  • sprzedaży detalicznej. 

W jaki sposób złożyć wniosek o rekompensatę? 

Rekompensata będzie udzielana na żądanie poprzez wojewodę odpowiedzialnego za zamknięte przejście graniczne. Pomoc ta będzie wypłacana co najwyżej trzy razy w roku, za określone trzy miesiące (w akcie prawa lokalnego wojewoda może rozszerzyć okres pomocy o kolejne miesiące). Będzie to forma pomocy de minimis. 

Wysokość rekompensaty będzie obliczana jako iloczyn kwoty minimalnego wynagrodzenia (aktualnie wynoszącej 3 490 zł) i liczby osób zgłoszonych przez podmiot ubezpieczenia. Zaproponowane rozwiązania będą dotyczyć nie tylko zamkniętego przejścia w Bobrownikach, ale także ewentualnych przyszłych analogicznych sytuacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!