Trwa doposażanie polskiej armii - czołgi Abrams

W drugim dniu wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych, odwiedził on zakłady Lockheed Martin oraz bazę Anniston Army Depot. Oba te miejsca obecnie produkują ciężki sprzęt, który wkrótce trafi do Wojska Polskiego — 14 czołgów M1 Abrams dotrze już w czerwcu 2023 roku.

Trwa doposażanie polskiej armii - czołgi Abrams
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 21 kwietnia 2023

Jaki był cel odwiedzin w zakładach zbrojeniowych? 

Celem premiera było spotkanie się z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu obronnego w celu wzmocnienia sprawnego wdrażania polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej. Polski rząd dąży do przyspieszenia dostaw i ewentualnego przeniesienia części procesów serwisowania sprzętu i produkcji amunicji do Polski. Inwestycje na taką skalę w bezpieczeństwo naszego kraju są możliwe dzięki usprawnionej i dobrze zarządzanej budżetowi państwa.

Na jakie maszyny może liczyć polska armia w 2023 roku?Na jakie maszyny może liczyć polska armia w 2023 roku?Joanna Gościńska

Zależy mi na tym, aby w Polsce posadowić centrum obsługi i centrum serwisowania oraz utrzymywania gotowości bojowej czołgów Abrams na całą Europę. I to jest możliwe, o tym również tutaj prowadzę rozmowy – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. – Rozmawiałem z panią wiceprezydent USA, aby Polska myśl techniczna i inżynieryjna była wykorzystana dla umocnienia tego technicznego i militarnego sojuszu polsko-amerykańskiego – dodał.

Zwiększamy PKB na obronność 

W roku 2023 inwestujemy 4% PKB w obronność. Zakup sprzętu wojskowego od producentów amerykańskich stanowi element zwiększenia naszego potencjału obronnego. Wyposażamy naszych żołnierzy w sprzęt krajowej produkcji oraz w najnowsze technologie wytwarzane w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Dodatkowo, rząd dąży do przeniesienia niektórych procesów technicznych do Polski, takich jak produkcja amunicji i serwisowanie sprzętu. W ten sposób, pozyskujemy cenne technologie, tworzymy nowe miejsca pracy i wzmacniamy nasze bezpieczeństwo.

Trwa dozbrajanie polskiej armii

W ciągu najbliższych lat zaplanowano wyposażenie naszej armii w czołgi M1A2 Abrams SEPv3 oraz myśliwce wielozadaniowe piątej generacji F-35A — najlepsze na świecie. W powietrzu będziemy mieli również sprawdzone baterie systemu PATRIOT, a naziemne operacje będą wspomagane przez wyrzutnie typu HIMARS.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, a terytorialna służba wojskowaDobrowolna zasadnicza służba wojskowa, a terytorialna służba wojskowaJakub Stasak

Dzięki zrównoważonemu budżetowi i minimalizacji przestępczości podatkowej, jak podkreśla rząd, można teraz szybko i skutecznie modernizować siły zbrojne RP.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!