Rząd chce pomóc kobietom w powrocie do pracy. Jak?

W maju Prawo i Sprawiedliwość ma złożyć projekt ustawy na mocy której mają zacząć działać ułatwienia w powrocie do pracy dla kobiet. Jakie? Dodatkowe granty, zmiany w kodeksie pracy i zwolnienia z ZUS. Chcesz poznać szczegóły? Czytaj dalej!

Rząd chce pomóc kobietom w powrocie do pracy. Jak?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 21 kwietnia 2023

W skład komitetu, który pracuje nad zmianami wchodzi m.in. wicepremier rozwoju i technologii Olga Semeniuk i posłanka Jadwiga Emilewicz, która ma duże nadzieje, że zmiany zostaną wprowadzone jeszcze w obecnej kadencji sejmu.

Wsparcie dla przedsiębiorczych kobiet 

Celem jest realizacja zadeklarowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego 8 marca obietnicy dotyczącej wsparcia dla kobiet przedsiębiorczych, które chcą założyć swoje firmy. W tym celu przeznaczony zostanie roczny budżet w wysokości 1 mld zł. Wówczas premier nie podał szczegółów dotyczących programu. 

Jak prawo pracy chroni kobiety w ciąży?Jak prawo pracy chroni kobiety w ciąży?Damian Jemioło

Obecnie wiadomo, że program będzie skierowany do dwóch grup kobiet. Pierwsza grupa to kobiety młode w wieku 30-40 lat, które mają trudności z powrotem na rynek pracy lub z zatrudnieniem na pełny etat po okresach wychowawczych. Druga grupa to kobiety w wieku 55+, które są zagrożone utratą pracy przed okresem ochronnym lub potrzebują wsparcia w aktywizacji zawodowej — wyjaśnia Jadwiga Emilewicz z DGP.

W zakres działań przewidzianych w programie znajdują się specjalne granty dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą, które rozważają zakończenie swojej działalności. Dotyczy to zwłaszcza mikroprzedsiębiorstw z branży beauty, które często zamykają swoją działalność po dwóch latach, wraz z końcem okresu korzystania z niższych składek ZUS (nowo otwierane firmy mają w tym okresie niższe składki). Otrzymany grant miałby umożliwić kobietom pokrycie zwiększonych kosztów działalności.

Wsparcie dla pracodawców zatrudniających kobiety 

Zgodnie z umową zawartą z starostą, pracodawca lub przedsiębiorca otrzyma grant z Funduszu Pracy na utworzenie miejsca pracy dla bezrobotnego rodzica lub bezrobotnego opiekuna zależnej osoby, a kwota grantu może wynieść nawet 6-krotność minimalnego wynagrodzenia brutto. 

Kobieta a prawo. Przecieramy oczy, nie wierzymyKobieta a prawo. Przecieramy oczy, nie wierzymyMonika Świetlińska

Warunkiem otrzymania grantu jest zagwarantowanie przez pracodawcę utrzymania zatrudnienia przez 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub 18 miesięcy w wymiarze połowy etatu. Niewywiązanie się z umowy przez pracodawcę skutkuje koniecznością zwrotu grantu z odsetkami. Poza tym, pracodawcy mogą otrzymać świadczenie aktywizacyjne z Funduszu Pracy za zatrudnienie bezrobotnych powracających na rynek pracy po okresie wychowywania dziecka lub osób, które zrezygnowały z pracy z powodu opieki nad zależną osobą.

Świadczenie aktywizacyjne dla pracodawców zatrudniających kobiety

Pracodawcy, którzy zatrudnią bezrobotnego rodzica lub osobę opiekującą się zależnym, otrzymają świadczenie aktywizacyjne wypłacane przez 12 lub 18 miesięcy, w zależności od wymiaru etatu, w wysokości połowy lub 1/3 minimalnego wynagrodzenia. Warunkiem otrzymania świadczenia jest zagwarantowanie zatrudnienia przez kolejne 6 lub 12 miesięcy.

Udawała seniorkę przed notariuszem. Chciała wyłudzić mieszkanie w kancelarii notarialnejUdawała seniorkę przed notariuszem. Chciała wyłudzić mieszkanie w kancelarii notarialnejMikołaj Frączak

W przypadku niezrealizowania tego zobowiązania, pracodawca będzie musiał zwrócić świadczenie wraz z odsetkami ustawowymi. Pracodawcy nie będą mogli otrzymać świadczenia, jeśli zdecydują się na uzyskanie pożyczki z Funduszu Pracy na utworzenie stanowiska pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!