Jak Polska buduje swoją energetyczną niezależność?

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji prasowej, poświęconej realizacji strategicznych planów Grupy ORLEN w obszarze energetyki jądrowej. W jej trakcie usłyszeliśmy zapewnienia o tym, że nasz kraj staje się coraz bardziej niezależny energetycznie, a jednym z priorytetów jest budowa nowoczesnych modułowych reaktorów jądrowych.

Jak Polska buduje swoją energetyczną niezależność?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 24 kwietnia 2023

Dywersyfikacja podstawą energetycznego bezpieczeństwa

Polska energetyka oparta jest głównie na węglu, którego spalanie będzie z roku na rok coraz droższe.

Taki stan rzeczy w głównej mierze spowodowany jest polityką klimatyczną Unii Europejskiej i bezpośrednio z nią związanymi opłatami za emisję dwutlenku węgla do atmosfery, jakie obowiązują na terenie Wspólnoty (podatek ETS).

Kolejny surowiec energetyczny wykorzystywany w Polsce na szeroką skalę to gaz ziemny.

Otwarcie Baltic Pipe oraz uruchomienie gazoportu LNG w Świnoujściu stanowiło milowy krok na drodze do pełnego uniezależnienia się od rosyjskich dostaw tego paliwa.

Ponadto nowy terminal powstaje aktualnie w Zatoce Gdańskiej.

Ministerstwo Klimatu zachęca do oszczędzania energii w konkretnych godzinach. W których?Ministerstwo Klimatu zachęca do oszczędzania energii w konkretnych godzinach. W których?Monika Świetlińska

O zdecydowanych, prężnych i innowacyjnych działaniach polskich władz w sektorze energetyki mówił w swoim wystąpieniu szef rządu:

„Od roztropnego programu budowy energetyki jądrowej w Polsce zależy nasza przyszłość, zależy przyszłość energetyki w Polsce, ale także przyszłość przemysłu i przyszłość rozwoju gospodarczego. Atom, a zwłaszcza tak zwany mały atom, to bardzo dobra droga do szybkiego uzupełnienia naszych zasobów. Polska potrzebuje tanich i czystych źródeł energii. Modernizujemy polską energetykę po to, aby takie źródła, w jak najkrótszym czasie zapewnić”.

W ubiegłym roku zapadła natomiast decyzja o powstaniu w Polsce dwóch elektrowni jądrowych o znaczeniu strategicznym.

Pierwsza z nich ma powstać we współpracy z Westinghouse i zlokalizowana zostać na Pomorzu, druga będzie, wybudowanym w Wielkopolsce, projektem o charakterze biznesowym, w który zaangażują się spółki ZE PAK, Polskiej Grupy Energetycznej i koreańskiego partnera KHNP.

Oszczędność i wydajność

Small Modular Reactors są reaktorami o małej lub średniej mocy, nie produkują dymów i nie zanieczyszczają powietrza.

To modelowy przykład zielonej energii, która jest bezpieczna i tania, a przy jej użyciu nie istnieje groźba skażenia radioaktywnego, żadne odpady nie są też emitowane do atmosfery czy wypuszczane do wody.

Jak podkreślają eksperci, jeden blok o mocy 300 MW zabezpiecza potrzeby nawet około 300-350 tysięcy gospodarstw domowych.

Czy atom zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne? Zdaniem Sasina – takCzy atom zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne? Zdaniem Sasina – takDamian Jemioło

Przewidywany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej docelowo ma być w tym przypadku o 30% niższy niż energii pozyskiwanej z gazu ziemnego.

Dodatkowe wpływy dla gmin i nowe miejsca pracy

Wspomniana nieinwazyjność produkcji pozwala na rozlokowywanie reaktorów relatywnie blisko osiedli czy miast.

Skorzystają na tym przede wszystkim samorządy, ponieważ operatorzy elektrowni będą rozliczać się lokalnie, co zwiększy wpływy do budżetów gmin, nie tylko z podatków, ale również z tytułu dzierżawy.

Do Polski popłynie prąd z… UkrainyDo Polski popłynie prąd z… UkrainyMikołaj Frączak

Inwestycje tego typu stwarzają również szereg możliwości rozwoju dla społeczności lokalnych, premier Mateusz Morawiecki podkreślał:

„To także nowe miejsca pracy, setki tysięcy miejsc pracy, nie tylko przy budowie, ale także to utworzenie całego wielkiego nowego sektora produkcji przemysłowej w szerszym rozumieniu tego słowa. To wielki sukces, ponieważ to oznacza nowe miejsca pracy, transfer technologii, wielkie szanse dla rozwoju dla małych i średnich polskich firm”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!