Rośnie dług alimentacyjny. Rodzice nie płacą zobowiązań na dzieci

W Polsce wzrasta dług alimentacyjny. Rośnie też grupa zalegająca z zobowiązaniami. Dodatkowo ciągle nie ma rozwiązań, które pomagają usprawnić proces.

Rośnie dług alimentacyjny. Rodzice nie płacą zobowiązań na dzieci
  • Damian Jemioło
  • /
  • 25 kwietnia 2023

Dług alimentacyjny liczony w miliardach

Jeszcze w 2022 r. dług alimentacyjny wyniósł 12,9 mld zł. Oznaczało to, że dłużnik średnio ma 44,3 tys. zł długu. Co ciekawe – najwięcej dłużników alimentacyjnych mieszka na Śląsku – 34,2 tys. osób, a najmniej w woj. opolskim – 4,9 tys. osób. Jednak niecałe 13 mld zł długu jest już pieśnią przeszłości. 

Według danych BIG InfoMonitor dług alimentacyjny w naszym kraju w 2023 r. wynosi już 14,3 mld zł. Dodatkowo ponad 290 tys. osób zalega z zapłatą alimentów. Rekordzistą jest 43-latek z Mazowsza, który ma aż 9,5 mln zł długu alimentacyjnego. Tym samym pobił poprzedni niechlubny rekord. Ten należał do 49-letniego mieszkańca województwa kujawsko-pomorskiego. Mężczyzna zalegał z zapłatą ponad 715 tys. zł. 

Jak ustalić wysokość alimentów na dziecko?Jak ustalić wysokość alimentów na dziecko?Dorota Kraskowska

Niestety, aż 94% dłużników alimentacyjnych stanowią mężczyźni. Możliwe, że wpływ na to ma fakt, że w Polsce ciągle znacznie częściej opiekę nad dzieckiem przyznaje się kobietom. Co ciekawe – większość dłużników znajduje się w grupie wiekowej 45–54 lata.

Jak uzyskać alimenty?

Jeżeli osoba, której przyznano alimenty, nie może ich wyegzekwować, ma prawo udać się do komornika. Ponadto jeśli nie przekracza kryterium dochodowego – może ubiegać się o pieniądze z funduszu alimentacyjnego, składając wniosek w urzędzie gminy lub miasta. 

Maksymalną kwotą jest wówczas 500 zł miesięcznie. Kryterium, które decyduje o przyznaniu takiego świadczenia, wynosi 900 zł netto na każdego członka rodziny. Wystarczy zatem zarabiać minimalną krajową, aby w większości przypadków nie otrzymać takiego świadczenia. 

Alimenty natychmiastowe w projekcie reformy prawa rodzinnegoAlimenty natychmiastowe w projekcie reformy prawa rodzinnegoMikołaj Frączak

W niektórych przypadkach można też ubiegać się o świadczenia z pomocy społecznej, np. zasiłek celowy. Niestety, system ciągle jest nieszczelny i wyegzekwowanie należności od dłużnika jest bardzo trudne. Z tego powodu ciągle mnóstwo dzieci w Polsce nie ma pieniędzy. Dość powiedzieć, że średnia wysokość alimentów w 2020 r. wynosiła 883,7 zł. A mimo to i tak często ta kwota nie trafia do właściwych osób.

A samo prawo o alimentach natychmiastowych nie przynosi pożądanego efektu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!