Laptopy dla czwartolasistów. Sprawdź co zakłada ustawa!

Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji, oraz Mirosława Stachowiak-Różecka, przewodnicząca Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, przedstawili propozycję ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, inicjatywę posłów Prawa i Sprawiedliwości. Minister podkreślił, że rząd wdraża nowe rozwiązania, mające na celu umożliwienie równego dostępu do nowych technologii w procesie edukacji.

Laptopy dla czwartolasistów. Sprawdź co zakłada ustawa!
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 26 kwietnia 2023

Laptopy dla uczniów klas 4

Zgodnie z zapowiedzią ministra Cieszyńskiego, Polska przeznaczy ponad miliard złotych ze środków KPO na zakup 394 346 laptopów dla czwartoklasistów z szkół publicznych i niepublicznych. Projekt ma na celu wyrównanie szans w dostępie do nowych technologii oraz sprawne wykorzystanie ich w procesie edukacji. Zgodnie z założeniami ustawy, program wyposażania w laptopy uczniów klas IV powinien być stałym elementem polskiego systemu oświaty, co zapewni lepsze wejście młodych ludzi na rynek pracy. Projekt przewiduje także mechanizm wnioskowania o sprzęt w przypadku różnic wynikających z rozbieżności między szacunkową a rzeczywistą liczbą uczniów w danej szkole.

Laptop poleasingowy do nauki zdalnej. Czy to się opłaca?Laptop poleasingowy do nauki zdalnej. Czy to się opłaca?Michał Górecki

„Uczniowie przenoszą się z jednej placówki do drugiej, przeprowadzają się z rodzicami. Chcemy, żeby szkoły mogły wnioskować o sprzęt dla ucznia, który np. dołączył do danej szkoły już po tym, jak placówka zadeklarowała zapotrzebowanie” – wyjaśniał Cieszyński.

Bon na laptop dla nauczycieli 

Zgodnie z ustawą, nauczyciele szkół publicznych mogą otrzymać bony o wartości 2500 zł brutto na zakup laptopów, a Ministerstwo Edukacji i Nauki określi kryteria kwalifikacji. Nauczyciele będą mieli swobodę wyboru sprzętu, który spełnia wymagania określone przez ministerstwo, w tym także opcję dopłaty do droższego modelu. Bony będą przyznawane w turach, a wnioski będą składane przez organ prowadzący szkołę lub placówkę przez platformę ministerstwa cyfryzacji.

Czy mróz może uszkodzić komputer?Czy mróz może uszkodzić komputer?Martyna Kowalska

„Chcemy wykorzystać mechanizm podobny do tego, który zastosowaliśmy przy dofinansowaniu zakupów dekoderów i telewizorów. W programie będzie mógł wziąć udział każdy sklep z elektroniką – ich lista będzie zamieszczona na stronach Ministerstwa Cyfryzacji” – wyjaśnił minister Janusz Cieszyński. 

Bon będzie można otrzymać raz na 5 lat, a sprzęt będzie objęty okresem trwałości wynoszącym trzy lata. Bon nie będzie wymienialny na gotówkę.

Gdzie można przeczytać projekt ustawy? 

Wszystkie zainteresowane osoby mogą zaznajomić się z projektem ustawy klikając TUTAJ.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!