Laptop poleasingowy do nauki zdalnej. Czy to się opłaca?

Czas zdalnej edukacji często weryfikuje przydatność i funkcjonalność leciwych komputerów. Problemy z komunikacją wideo, zbyt słaba bateria, kłopoty ze stabilnością działania często stawiają rodziców w obliczu zakupu nowego komputera. Wielu z nich decyduje się na używane laptopy poleasingowe, które często sprawdzają się do pracy i nauki zdalnej. Czy to się opłaca?  

Laptop poleasingowy do nauki zdalnej. Czy to się opłaca?
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 listopada 2020

Laptop poleasingowy – co to znaczy?

Leasing wielu konsumentom kojarzy się z flotą samochodów firmowych. Warto jednak pamiętać, że taki rodzaj finansowania zakupów w przedsiębiorstwie nie dotyczy tylko samochodów ale także sprzętu – w tym informatycznego. Firmom, które muszą w jednym czasie zakupić kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt komputerów bardziej opłaca się wziąć je w leasing i opłacać miesięczną ratę otrzymując w zamian możliwość odliczenia kosztów, serwis oraz łatwą wymianę sprzętu po pewnym czasie. Nabyte w ten sposób komputery, które „schodzą ze stanu” firmy trafiają często na rynek wtórny, chyba, że zostały poważnie uszkodzone lub wymagają poważnej naprawy.

Ile lat mają laptopy poleasingowe?

Laptopy poleasingowe to z jednej strony sprzęt, który ma z reguły więcej niż dwa czy trzy lata, jednak często w momencie zakupu był pod względem specyfikacji, wydajności czy sposobu wykonania towarem z górnej półki, którego cena przekraczała 4000 złotych. Z reguły są to modele biznesowe, wyłącznie renomowanych, uznanych w świecie marek.

Mimo upływu czasu, parametry oraz trwałość takiego sprzętu są czasem wyższe niż w przypadku nowych komputerów klasy budżetowej.

CZYTAJ TEŻReklamacja zakupu od osoby prywatnej

Czy na komputer poleasingowy jest udzielana gwarancja?

W przypadku komputerów poleasingowych zapomnijmy raczej o gwarancji producenta. Niemniej, wiele firm zajmujących się sprzedażą takich urządzeń udziela własnej gwarancji na określony czas oraz na swoich zasadach. Warto wczytać się w jej warunki. Ponadto, jeśli kupujemy takiego laptopa jako osoba fizyczna, zgodnie z kodeksem cywilnym otrzymujemy prawo do zwrotu towaru niesprawnego lub niespełniającego naszych oczekiwań. To dodatkowe zabezpieczenie przed nietrafionym zakupem.

Warto korzystać z firm, które posiadają dobre opinie w internecie, oraz które z chęcią odpowiadają na wszelkie pytania odnośnie sprzętu. Sprzedawca z pewnością zapyta nas o to, do jakich celów szukamy laptopa oraz pomoże nam w wyborze optymalnego rozwiązania zarówno pod względem parametrów jak i ceny.

CZYTAJ TEŻ Spada zainteresowanie leasingiem w Europie

Zalety laptopów poleasingowych

Główną zaletą komputerów poleasingowych jest ich cena. Choć może być ona wyższa od nowych modeli z niskiej półki, szybko może się okazać, że wybór nieco droższego sprzętu używanego wyjdzie nam na dobre. Pamiętajmy, że poleasingowe komputery z przedziału 1000-2000 złotych, jeszcze kilka lat temu mogły kosztować dwa, trzy lub nawet cztery razy więcej. Co istotne pod względem specyfikacji czy designu nie zdążyły się dobrze zestarzeć. Wyglądają nieźle, a zastosowane materiały dalekie są od taniego, łatwo rysującego się plastiku. Pamiętajmy, że sprzedawcom specjalizującym się w takim asortymencie zależy na dobrej opinii, więc wystawiany sprzęt jest dokładnie sprawdzany oraz czyszczony (fizycznie oraz w systemie).

Wady laptopów poleasingowych

Główną wadą takich komputerów jest to, że nie są sprzętem fabrycznie nowym. Nie powinny nas zdziwić „widoczne ślady użytkowania” — o których zawsze piszą sprzedający. Rysy na obudowie, przytarte litery na klawiaturze, czy martwe, pojedyncze piksele na matrycy to niestety niedoskonałości, z którymi musimy się liczyć nabywając taki sprzęt. Warto także pamiętać, że zainstalowana bateria nie będzie tak wydajna jak w nowych komputerach i może się okazać, że po pewnym czasie będziemy ją chcieli zmienić. Inna rzecz, to wspomniana gwarancja. Jeśli sprzedawca jej udziela, dokładnie wczytajmy się w jej warunki. Trudno jednak wymagać by jej zakres był zbieżny z tym co otrzymujemy przy zakupie nowego komputera.

Laptop poleasingowy do nauki zdalnej

Wydajność oraz możliwości aktualnie dostępnych komputerów poleasingowych z reguły wystarczają do nauki zdalnej – zarówno dla ucznia jak i nauczyciela. Takie laptopy mimo swojej historii często służą swoim użytkownikom jeszcze wiele lat. Trzeba się jednak liczyć, że mogą się nie sprawdzić np. do wymagających gier – z reguły jest to sprzęt biznesowy a nie gamingowy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!