Program Moja Woda. Kto dostanie pieniądze?

Niemal 25 tysięcy wniosków wpłynęło od lipca do końca października do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Moja Woda” poinformowało ministerstwo klimatu. Łączna kwota wsparcia inwestycji wyniosła prawie 115 mln złotych. Za te pieniądze powstaną m.in. oczka wodne, zbiorniki do magazynowania deszczówki oraz inne elementy instalacji przydomowej retencji.  

Program Moja Woda. Kto dostanie pieniądze?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 listopada 2020

Kto otrzyma pieniądze na instalacje retencyjne?

Dzięki zwiększeniu budżetu programu „Moja Woda” do 114,9 mln złotych pieniądze powinny trafić do wszystkich wnioskodawców (prawie 25 tys.), którzy prawidłowo aplikowali o rządowe wsparcie. Pieniądze mają pokryć budowę przydomowych instalacji retencyjnych, które zatrzymają deszczówkę. W obliczu coraz częstszego zagrożenia suszą, oraz występujących okresowo nawalnych opadów, to jeden ze sposobów na zagospodarowanie wody i wykorzystanie jej do różnych celów w gospodarstwie domowym.

Efekty ekologiczne programu „Moja Woda”

Jak wynika z obliczeń Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki inwestycjom każdego roku uda się zatrzymać ponad 1,2 mln metrów sześciennych wody opadowej. To powinno w zauważalny sposób odciążyć kanalizacje oraz systemy dużej retencji, co zmniejszy ryzyko podtopień. Z drugiej strony, przyczyni się do ograniczenia skutków suszy.

Pieniądze na program „Moja woda”

Ostatecznie, po wprowadzonych zmianach, budżet programu „Moja Woda” wyniósł 114,87 mln zł. Zdecydowana większość środków (110 mln) pochodzi z budżetu NFOŚiGW. Pozostała kwota pochodzi z kasy wojewódzkich oddziałów Funduszu.

Program „Moja Woda” — co to jest?

Program kojarzył się głównie z budową oczek wodnych, które przewijały się swego czasu w nagłówkach prasowych. Jest to jednak dość duże uproszczenie.

W myśl założeń programu, każdy właściciel  domu jednorodzinnego, który do końca października br. złożył wniosek o wsparcie inwestycji, może otrzymać do 5 tys. złotych, ale nie więcej niż 80% kosztów budowy przydomowej retencji. Obejmuje on zakup, montaż a także uruchomienie instalacji, które pozwalają na zagospodarowanie wód opadowych oraz roztopowych na terenie danej nieruchomości. Chodzi o to, by woda nie była odprowadzana np. do kanalizacji bytowo-gospodarczej lub deszczowej, rowów  czy na tereny sąsiednie.

W zakresie dofinansowanych inwestycji znalazły się m.in. przewody odprowadzające wody opadowe, podziemny lub naziemny zbiornik retencyjny oraz instalacje nawadniające z wykorzystaniem zatrzymanej deszczówki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!