Spada zainteresowanie leasingiem w Europie

Rynek leasingu na starym kontynencie hamuje – informuje Konfederacja Lewiatan opierając się na danych europejskiej federacji leasigowej Leaseurope. O ile w 2019 roku osiągnął on 6-procentowy wzrost w zakresie wartości nowych umów, o tyle w pierwszej połowie 2020 roku zauważono 24,5-procentowy spadek finansowania leasingowego na kontynencie.  

Spada zainteresowanie leasingiem w Europie
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 listopada 2020

Leasing a COVID-19

Wyniki dla polskiej branży leasingowej, która zajmuje aktualnie szóste miejsce w Europie, są zbieżne z odczytem dla całego kontynentu. Jak mówi cytowany na stronach Lewiatana wiceprzewodniczący Związku Polskiego Leasingu Marcin Balicki wpływ pandemii jest widoczny także w Polsce. W połowie roku nasz kraj zanotował ujemną 24-procentową dynamikę leasingu. Dla porównania w Wielkiej Brytanii było to -33,4%, w Niemczech -17,3%, we Włoszech -32,5% a w Rosji -21,9% (dane rok do roku).

Leasing w czasie pandemii

Spadek dynamiki nowych umów leasingowych jest cennym sygnałem m.in. dla makroekonomistów. Pokazuje on nastroje wśród przedsiębiorców oraz ich ograniczoną skłonność do inwestowania. Bieżący odczyt danych świadczy  o dużej ostrożności przy podejmowaniu takich decyzji. Obecna sytuacja w sposób naturalny jest wiązana z pandemią COVID-19 oraz wywołanym nią spowolnieniem gospodarczym.

„Leasing jest tym instrumentem, który finansuje inwestycje przedsiębiorstw. W tym okresie nie tylko spowolnieniu uległy inwestycje przedsiębiorców, ale również sama branża koncentrowała się na zapewnieniu wsparcia dla klientów, którzy na dużą skalę korzystali z tzw. wakacji kredytowych i zapewnieniu ciągłości operacyjnej. Wyniki europejskiego sektora leasingowego, uznawanego za barometr gospodarki pokazują, że także ten sektor rynku zmaga się z konsekwencjami pandemii COVID-19” — mówi Marek Balicki z ZPL oraz Leaseurope cytowany na stronach konfederacji Lewiatan.

Leasing 2020

W skali Europy wartość nowych umów leasingowych w pierwszej połowie br. wyniosła 121,9 mld euro – to oznacza, że dynamika tego rynku spadła o blisko jedną czwartą. Według danych Leaseurope bardzo mocno spadła dynamika takiego finansowania w przypadku nieruchomości – o blisko 35% rok do roku. Z kolei leasing pojazdów spadł o 28,1% (r/r). W przypadku innych dóbr ruchomych, statystyki wykazują wynik niższy o ponad 17%. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!