COVID-19, susza, grad – jest pomoc dla rolników

Jeszcze do końca listopada producenci rolni, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z trwającą pandemią lub mają problemy ze skutkami zeszłorocznej suszy, gradu, przymrozkami, huraganem czy powodzią, a ich wnioski z 2019 roku nie zostały rozpatrzone, mogą złożyć wnioski o udzielenie pomocy.

COVID-19, susza, grad – jest pomoc dla rolników
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 listopada 2020

Do kiedy wnioski o pomoc dla rolników?

Do tej pory końcowy termin trwającego od 13 sierpnia naboru wniosków o pomoc nie był ustalony.  Dopiero teraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że ostatnim dniem ubiegania się o wsparcie będzie 30 listopada 2020. To oznacza, że rolnicy, którzy stoją w obliczu problemów z utrzymaniem płynności swojego gospodarstwa produkcyjnego, muszą się pospieszyć.

Kiedy należy się wsparcie dla rolników?

O wsparcie mogą ubiegać się producenci rolni, którym grożą problemy z utrzymaniem płynności finansowej w związku z restrykcjami wprowadzonymi na czas pandemii koronawirusa, oraz którzy w dalszym ciągu odczuwają finansowe skutki zeszłorocznej suszy, huraganu, opadów gradu oraz ulew, a także wiosennych przymrozków i powodzi, a ich wnioski o wsparcie z 2019 roku nie zostały rozpatrzone.

Czy pracodawca może przerwać mój urlop?Czy pracodawca może przerwać mój urlop? Martyna Kowalska

Zasady pomocy dla rolników z problemami finansowymi

Jak informuje ARiMR o pomoc mogą starać się producenci, których gospodarstwo stanęło w obliczu utraty płynności finansowej w związku z epidemią koronawirusa „oraz którym nie została przyznana wcześniej pomoc wskazana w § 13v ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, po zrzeczeniu się przez nich prawa do pomocy, o której mowa w ww. § 13v ust. 1 rozporządzenia”. Co to oznacza w praktyce? Ubiegając się o obecne wsparcie, należy wycofać wniosek z 2019 roku oczekujący na rozpatrzenie. Odbywa się to przez podpisanie stosownego oświadczenia zawartego w treści nowego wniosku.

Pomoc dla rolników – gdzie składać wnioski?

Adresatami wniosków o wsparcie płynnościowe dla rolników są kierownicy biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty można przesłać elektronicznie poprzez platformę ePUAP, przesyłką rejestrowaną Poczty Polskiej lub skorzystać ze specjalnych wrzutni, które znajdują się przy biurach terenowych ARiMR. Jeżeli istnieje taka możliwość, dokumenty można złożyć osobiście.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!