Niczego nie ukryjesz. Fiskus będzie widział wszystko o Twoim koncie.

Gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach bankowych, SKOK czy inwestycyjnych,  a także umowach o udostępnieniu skrzynek sejfowych – takie możliwości ma mieć tworzony przez rząd System Informacji Finansowej (SInF) – czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ustawa w tej sprawie ma trafić pod obrady rządu w pierwszym kwartale 2021 roku. Prasa już nazywa te plany atomową bronią władzy.

Niczego nie ukryjesz. Fiskus będzie widział wszystko o Twoim koncie.
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 listopada 2020

Po co rządowi informacje o kontach obywateli?

Jak możemy przeczytać w opisie projektu ustawy o Systemie Informacji Finansowej na rządowych stronach informacje zbierane przez SInF będą wykorzystywane na potrzeby takich instytucji jak sądy, prokuratura, czy służb: Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej, a także Krajowej Administracji Skarbowej.

W zwięzłym opisie projektowanego aktu prawnego napisano także, że proponowane rozwiązania ograniczą koszty funkcjonowania oraz biurokratyczne obciążenia organów administracji publicznej oraz instytucji finansowych.

System Informacji Finansowej – jak wykorzystane zostaną dane

Utworzenie SInF ma usprawnić działanie Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz innych organów wymienionych wcześniej. Będą one uprawnione do uzyskiwania danych z tworzonego systemu. Dodatkowo mają „zwiększyć kontrolę nad realizowanymi działaniami służb w zakresie pozyskiwania informacji o rachunkach” - czytamy na BIP KPRM.

Lokalizacja składników majątkowych a SInF

W charakterystyce planowanej ustawy dodano, że nowe przypisy ułatwią lokalizowanie składników majątkowych w związku z prowadzonymi przez służby powstępowaniami. Ma się to odbywać „przy zachowaniu aktualnie obowiązujących przepisów określających procedurę takiego dostępu” - napisano.

W ocenie autorów przypisów, nowe regulacje umożliwią łatwiejsze typowanie rachunków, które mogą być wykorzystywane przez przestępców od ich działalności.

SInF – wymóg unijny?

Jak informuje KPRM głównym celem planowanych regulacji jest implementacja do polskiego prawa unijnych przepisów, które mają zapobiegać wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy, finansowania terroryzmu czy innych przestępstw. Podobne regulacje mają powstać we wszystkich państwach Wspólnoty. Jak informuje KPRM głównym celem planowanych regulacji jest implementacja do polskiego prawa unijnych przepisów, które mają zapobiegać wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy, finansowania terroryzmu czy innych przestępstw. Podobne regulacje mają powstać we wszystkich państwach Wspólnoty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: finanse

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!